28.3.2008 Helsingin NMKY saavutti ensimmäisten naisten SM-mitalinsa sitten vuoden 1985 voitettuaan Äänekosken Huiman pronssiottelussa Urheilutalossa selkein lukemin 93–78 (52–37).
Viime kaudeksi SM-sarjaan noussut HNMKY ponnisti mitaleille täysin kotimaisin voimin. Seuran tämän kauden hankinnat olivat ratkaisuottelussa täyden peliajan urakoineet pelintekijä Mari Puustinen sekä kasvattajaseuraansa palanneet korinaluspelaajat Niina ja Jenni Laaksonen.
Huiman Kenya Robinson (23/8) pystyi painimaan korinalustalla Laaksosen sisaruksia vastaan, mutta hänen kamppailunsa päättyi viidenteen virheeseen jo kolmannen erän puolivälissä.
Niina (29/17) ja Jenni Laaksonen (24/14) heittivät korkeat pistemäärät, mutta olivat vahvoja myös levypalloissa molemmilla koreilla.
Huiman virhevaikeuksia kuvaten neljän vierasjoukkueen pelaajan virhetili oli täynnä jo 38. peliminuutilla. HNMKY upotti vapaaheittonsa (28/31) huikealla teholla.
– Aina pitää olla uskoa mestaruuteen, mutta on kausi hienoa päättää pronssimitaleihinkin. Erityisen hienoa on, että saavutimme tämän täysin suomalaisella joukkueella, iloitsi kolmen vuoden ulkomaanreissuilta kolmannen SM-pronssinsa hakuun saapunut Niina Laaksonen.
– Yllätyin, ettei Huima saanut Jennistä juuri minkäänlaista otetta. Suurin ero oli ehkä kuitenkin siinä, että huimalaiset ovat keräilleet mitaleita ennenkin, mutta meistä suurimmalle osalle tämä oli ensimmäinen aikuisten SM-mitali, iloitsi HNMKY:n valmentaja Jussi Laakso.
Naisten SM-pudotuspelien tulokset, tulevat ottelut ja täydelliset tilastot löytyvät Koripalloliiton tilastopalvelusta, osoitteesta www.basket.fi.
Jo Susijengin ensimmäinen sukupolvi keräsi mainetta joukkueena, joka ei suostu koskaan luovuttamaan. 2020-luvulla pelatuissa arvokisakarsintaotteluissa Susijengin maine vaikean takamatkan taltuttajana on kertynyt entisestään – viimeisimpänä esimerkkinä perjantai-illan vierasvoitto Belgiassa.
Susijengin kirivoittoklassikoiden sarjaan merkittiin perjantaina voitto lisää, kun uomiinsa loksahtanut palloskriinipuolustus avasi tien 61–51-tappioasemasta 66–71 (37–32) -voittoon Belgiaa vastaan. Susijengin MM-karsintavoiton kuningas oli 23 pistettä ja 12 levypalloa rouhinut ja viime hetken ratkaisukorit nautiskellut Olli Nkamhoua.
Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.
Saksan cupin Final Four -lopputurnaus pelataan viikonlopun aikana. Mestaruutta puolustaa Roosa Lehtorannan ja Elina Koskimiehen Saarlouis Royals.
Ensimmäiset aikuisten arvokisansa Susijengin paidassa viime kesänä pelannut Andre Gustavson, 26, on käynnistänyt kansainvälisen ammattilaisuransa Belgian suurseura Filou Oostendessa. Kolmen kuukauden otannan perusteella Gustavson osaa kertoa, että illan MM-karsintavastustajan, Belgian, pelaajat ovat parhaimmillaan täsmällisessä taitokoripallossa.
Susijengi ja Belgia ovat vahvistaneet kokoonpanonsa perjantai-illalla Charleroissa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Klo 21.30 Suomen aikaa alkava ottelu esitetään suorana YLE TV2:lla ja Ruutu+ -palvelussa.
Belgian matka kohti Qatarin MM-kenttiä sai vaikeimman mahdollisen alun, kun joukkue taipui loppusyksyn molemmissa MM-karsintaotteluissaan. Talven ratkaisevaan karsintaikkunaan päävalmentaja Julien Mahé juoksuttaa voimakkaasti uudistuneen ryhmän, jonka Susijengin Joonas Iisalo uskoo toteuttavan pelisuunnitelmaa selkeästi ja kurinalaisesti.
Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.
Naisten I divisioonan runkosarja huipentui jatkolohkojakoihin. Miesten I divisioonassa B:ssa sarjakärki Pantterit jatkoi vakuuttavaa menoaan ja Ura Basket järjesti hurjan 126 pisteen hyökkäysnäytöksen. Miesten I divisioona A:ssa Huima otti tärkeän voiton sarjapaikan varmistamisen kannalta.
Koripalloliiton ja Humanan yhteistyö vahvistaa yhteisöllisyyttä ja osallisuutta suomalaisessa koripallossa – ja alentaa konkreettisesti pelaajien kustannuksia.