HNMKY otti pronssit kotimaisin voimin

28.3.2008 Helsingin NMKY saavutti ensimmäisten naisten SM-mitalinsa sitten vuoden 1985 voitettuaan Äänekosken Huiman pronssiottelussa Urheilutalossa selkein lukemin 93–78 (52–37).

Viime kaudeksi SM-sarjaan noussut HNMKY ponnisti mitaleille täysin kotimaisin voimin. Seuran tämän kauden hankinnat olivat ratkaisuottelussa täyden peliajan urakoineet pelintekijä Mari Puustinen sekä kasvattajaseuraansa palanneet korinaluspelaajat Niina ja Jenni Laaksonen. 

Huiman Kenya Robinson (23/8) pystyi painimaan korinalustalla Laaksosen sisaruksia vastaan, mutta hänen kamppailunsa päättyi viidenteen virheeseen jo kolmannen erän puolivälissä.

Niina (29/17) ja Jenni Laaksonen (24/14) heittivät korkeat pistemäärät, mutta olivat vahvoja myös levypalloissa molemmilla koreilla.

Huiman virhevaikeuksia kuvaten neljän vierasjoukkueen pelaajan virhetili oli täynnä jo 38. peliminuutilla. HNMKY upotti vapaaheittonsa (28/31) huikealla teholla.

– Aina pitää olla uskoa mestaruuteen, mutta on kausi hienoa päättää pronssimitaleihinkin. Erityisen hienoa on, että saavutimme tämän täysin suomalaisella joukkueella, iloitsi kolmen vuoden ulkomaanreissuilta kolmannen SM-pronssinsa hakuun saapunut Niina Laaksonen.

– Yllätyin, ettei Huima saanut Jennistä juuri minkäänlaista otetta. Suurin ero oli ehkä kuitenkin siinä, että huimalaiset ovat keräilleet mitaleita ennenkin, mutta meistä suurimmalle osalle tämä oli ensimmäinen aikuisten SM-mitali, iloitsi HNMKY:n valmentaja Jussi Laakso.

Naisten SM-pudotuspelien tulokset, tulevat ottelut ja täydelliset tilastot löytyvät Koripalloliiton tilastopalvelusta, osoitteesta www.basket.fi.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/

Asiat

 
23.10.2025 10:36 NBA

Jazz myllytti 129 pisteellä Clippersin kumoon – Markkanen monipuolisella pelipäällä

Utah Jazz pelasi avausottelunsa tällä NBA-kaudella voittaen Los Angeles Clippersin kotonaan 129-108. Lauri Markkanen tilastoi 20 pistettä, 6 levypalloa ja 5 syöttöä.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 20:43 Naisten Korisliiga

Kujala johdatti Pyrinnön voittoon paikallispelissä - Hongalle vieraspisteet Kouvolasta

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

21.10.2025 15:34 Koripalloliitto

Rohkaisijat-hanke jatkuu – pyydä henkilökohtainen rohkaisuviesti lapsellesi Susijengin tai Susiladiesin pelaajalta!

Kesällä käynnistyneen Rohkaisijat-hankkeen keskeinen viesti lapsille ja nuorille on, että että he eivät ole yksin. Nyt 100 nopeinta vanhempaa voi pyytää lapselleen henkilökohtaisen rohkaisun Susijengin tai Susiladiesin tähdeltä.

21.10.2025 11:55 NBA

NBA-kausi 2025-26 alkamassa – Lauri Markkanen Jazzin tähtipelaajana, Tuomas Iisalo Grizzliesin päävalmentajana

NBA-kausi 2025-26 alkaa Pohjois-Amerikassa 22.10. Maailman parhaassa koripallosarjassa löytyy suomalaisedustusta kahdelta kantilta, kun Lauri Markkanen pelaa Utah Jazzissa ja Tuomas Iisalo on päävalmentajana Memphis Grizzliesissä.

21.10.2025 09:58 NBA

NBA siirtyy suoratoistopalvelu HBO Maxille - otteluita nähdään myös vapaasti katsottavilla TV5- ja Kutonen-kanavilla

NBA-kausi 2025–26 käynnistyy tiistain ja keskiviikon välisenä yönä. Suomalaisista tulessa alkavalla kaudella ovat Utah Jazzin Lauri Markkanen sekä Memphis Grizzliesin päävalmentaja Tuomas Iisalo.

20.10.2025 23:41 Suomalaiset ulkomailla

Lotta-Maj Lahtinen aloittanut vahvasti Espanjassa – ”Sujunut positiivisesti”

Lotta-Maj Lahtinen pelaa jo kolmatta kauttaan Espanjan kovassa LF Endesassa. Täksi kaudeksi hän siirtyi Araskin joukkueeseen ja on aloittanut kauden erinomaisesti.

20.10.2025 20:00 Miesten I divisioona B

Divarikatsaus - Viikko 42

Aikuisten divareissa pelattiin 22 ottelua. Äänekoskella juhlistettiin Huiman seurataivalta ja Perniössä nostettiin mestaruusviiri kattoon.

Näytä lisää vastaavia