18.2.2015 Kauhajoen Karhu kärsi vasta toisen tappionsa kotisalissaan, kun Tapiolan Honka yllätti pohjanmaalaiset keskiviikkona loppunumeroin 72-79 (36-38). Kierroksen toisessa ottelussa Bisons Loimaa haki sarjapisteet Salon Vilppaalta.
Emmanuel Ubilla latoi 23 pistettä, kun Honka kaatoi Karhun.
Anthony Hilliard taas johdatti Bisonsin vierasvoittoon Vilppaasta. Kuvat: Francois Perthuis & Tytti Nuoramo.
Karhu vei tasaista peliä ensimmäisellä puoliskolla, mutta toinen puolikas eteni Hongan hallinnassa niin, ettei Karhu päässyt missään vaiheessa johtoon.
- Karhu on sarjan tehokkain joukkue hyökkäyspäässä, joten heidän pitämisensä 72 pisteessä kotisalissa oli meiltä hurja suoritus. Onnistuimme etenkin toisella puoliskolla rakentamaan hyvällä joukkuetekemisellä parempia heittopaikkoja, iloitsi Hongan valmentaja Tuomas Iisalo.
Ike Udanoh ja Emmanuel Ubila heittivät Hongalle 23 pistettä mieheen. Karhusta Greg Mangano ylsi samaan lukemaan ja Bojan Sarcevic 21 pisteeseen.
Karhulta puuttui yhä Antti Kanervo ja Devonne Giles. Joukkueen uusi pelaaja Ravern Johnson jäi pisteittä debyytissään.
VTB-liigassa kunnostautunut Loimaan Bisons haki pisteet Salosta, jossa se päihitti Vilppaan 73-61 (37-30).
Vilpas johti vielä kolmannen jakson lopulla 47-45, mutta peli kääntyi ja ratkesi Bisonsin vietyä seuraavat minuutit 15-0.
Ilman Matti Nuutista pelanneen Bisonsin tehokkaimpia olivat Antony Hilliard 20:llä ja Tuukka Kotti 14 pisteellä. Vilppaasta Killian Larson ja Sami Ikävalko päätyivät 13 pisteeseen.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.