1.4.2006 Espoon Honka ja Namika Lahti ottivat perjantaina toiset voittonsa Korisliigan puolivälierissä ja etenivät voiton päähän välieristä. Honka voitti kotonaan Uudenkaupungin Korihait 94-74 (45-35) ja Namika Lahti niin ikään kotipelissään Kouvolan Kouvot 86-75 (40-48).
Honka nykäisi Korihaita vastaan ratkaisevan johdon toisen jakson puolivälissä noustuaan kymmenen pisteen johtoon. Korihait ei tavoittanut eroa enää missään vaiheessa ja loppuminuuteilla Honka onnistui tuplaamaan voittomarginaalinsa.
Tim Kisner oli hyvällä tarkkuudella heittäneen Hongan tehokkain 20 pisteellä. Daniel Horace nosteli 15 pistettä.
Korihait jäi liikaa Boakai Lalugban varaan, joka teki 27 pisteestään 13 jo ensimmäisellä neljänneksellä ja peräti 19 pistettä vapaaheitoista. Hänen lisäkseen Korihaista vain Martti Kuisma pääsi kaksinumeroisiin pisteisiin 14 pinnallaan.
Lahdessa Kouvot vei peliä sen puoliväliin asti, mutta kotijoukkue käänsi otteen kolmannella jaksolla, jonka se voitti 23-12.
Namikan tehomiehinä erottuivat jälleen joukkueen yhdysvaltalaispelurit Jonathan Jones ja Michael Kuebler. Kouvot ei saanut korin alla kiinni Jonesia, joka murjoi 35 pistettä ja kahmi 19 levypalloa. Kuebler nakkasi kauempaa 24 pistettä.
Kouvoja pitivät pelissä mukana John Allen 19 pisteellä, Sami Laaksonen 16:lla ja Jani Hiltunen 14 pisteellä. Joukkueen ulkomaalaisnelikosta Mark Sweet loukkaantui lämmittelyssä eikä pelannut.
Puolivälieräsarjat ovat ensi maanantaina katkolla Hongalle ja Namika Lahdelle. Lappeenrannan NMKY:llä on mahdollisuus edetä välieriin jo lauantaina, jos se ottaa kotivoiton ToPosta.
(STT)
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.