Honka karkasi Pontevalta heti alussa, EBT kesti HBA:n kirin

10.10.2019 20:46 Naisten Korisliigassa pelattiin torstaina kaksi ottelua. Espoolaisjoukkueet olivat voitokkaita, kun EBT haki pisteet naapuripitäjästä ja Tapiolan Honka voitti kotonaan.

Tapiolan Hongan Donnaizha Fountain oli torstain pisteykkönen 26 pisteellä. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga

HBA-Märskyn ja Espoo Basket Teamin ottelu näytti ratkeavan jo kolmannen neljänneksen puolivälissä, kun EBT:n Venla Salaterän onnistunut kolmen pisteen heitto vei espoolaiset turvallisen tuntuiseen 22 pisteen johtoasemaan. 

HBA nousi kuitenkin hurjan taka-ajon pääteeksi jo pisteen (67-68) päähän Janette Aarnion (11/4/4) korilla, kun otteluaikaa oli jäljellä seitsemän minuuttia. Aikalisän jälkeen vieraat onnistuivat kasaamaan itsensä ja marssivat 73-86-vierasvoittoon.

- Pelasimme todella hyvin ensimmäisen puoliajan; kontrolloimme levypalloja ja hyökkäsimme fiksusti. Eroa olisi jopa voinut olla enemmän, mutta myös HBA teki kovia koreja ajoittain. 3. jakson lopulla ja 4. jakson alussa olimme selvästi väsyneitä ja se näkyi puolustuksessa, niinpä HBA sai ison "runin" aikaiseksi ja tuli pisteen päähän. Aikalisän jälkeen saimme itsemme kerättyä ja muutama riisto antoi puolestaan meille pari helppoa koria ja johtoaseman, jonka pystyimme pitämään loppuun asti, EBT:n päävalmentaja Niko Hellman avasi ottelua.

EBT:n parhaimmistoa olivat Carly Boag (21/15) ja Lotta Eräkangas (20/4). Vierasjoukkueesta jokainen pelaaja pääsi pisteille. 

HBA:n pistekuningatar oli jälleen Awak Kuier, joka rohmusi tupla-tuplan 22 pisteellä ja 14 levypallolla.

Ottelutilastot >

 

Tapiolan Honka jätti Hyvinkään Pontevan telineisiin

Kotijoukkue hipsi pukukopin syövereihin puoliajalla 54-20-johtoasemassa. Vaikka vierasjoukkue HyPo ryhdistäytyi toisella puoliajalla, Honka jätti pisteet Espooseen selvällä 89-56-voitolla.

- Tärkeitä teemoja päivän peliin oli saada hyvä lataus heti alkuun. Edellisessä pelissä oltiin siinä heikkoja. Toinen oli, että pyritään liikuttamaan palloa hyökkäyspäässä ja pelata joukkueena. Näissä onnistuttiin tänään, Hongan päävalmentaja Kimmo Kujansivu kommentoi pelin jälkeen.

Hongan Donnaizha Fountain heitti 26 pistettä ja haki 10 levypalloa. Chelsea Waters (18/4) ja Haiden Palmer (17/3/7) olivat myös kotijoukkueesta oivalla pelipäällä. HyPon tehokkain oli 20 pistettä ja 12 levypalloa napsinut Kristina Baltic.

Ottelutilastot >

 

 
9.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Kouvottarille vieraspisteet trillerissä

Naisten Korisliigan illan ainoassa ottelussa Kouvottaret ja ToPo taistelivat pisteistä Helsingissä. Lopulta jännittävä ottelu päättyi vieraiden voittoon 84-83.

6.12.2025 17:36 Naisten Korisliiga

ViVe nousi Jeanae Terryn johdolla voittoon Kotkassa - EBT:lle kauden toinen derbyvoitto

Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.

5.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö nousi kärkeen

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.

5.12.2025 12:55 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on naisten Korisliigan marraskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

29.11.2025 20:00 Naisten Korisliiga

ViVe katkaisi EBT:n voittoputken - Pyrinnölle revanssi Peli-Karhuista

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.

26.11.2025 21:20 Naisten Korisliiga

PeKa vei kärkikamppailun - ToPo:lle kauden toinen voitto

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.

25.11.2025 10:01 Susiladies

Linda-Lotta Lehtoranta siirtyy Bulgarian mestarin riveihin

Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.

24.11.2025 14:45 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaaja Nicole Ogun: ‘’Jenkeissä pelaaminen on ollut unelmani jo pienestä asti’’

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.

23.11.2025 19:58 Naisten Korisliiga

HBA vahvan puolustuspelin siivittämänä vierasvoittoon

Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.

22.11.2025 19:15 Naisten Korisliiga

ViVe takaisin voittokantaan

Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.

Näytä lisää vastaavia