Honka ryöväsi finaalien kotiedun Kouvoilta

21.4.2008 Suomen mestaruutta puolustava Espoon Honka käynnisti Korisliigan finaalit räväkästi ryöväämällä heti kättelyssä kotiedun Kouvoilta. Honka hiljensi Mansikka-ahon täyteen ahdetun hallin Kouvolassa pistein 79-71 (42-42). Finaalisarja jatkuu jo tiistaina Tapiolan Urheiluhallissa.

- Erittäin tärkeä voitto meille. Näin tosin jo ennen ottelun alkua pelaajieni ilmeistä, että he olivat valmiina taistelemaan ja voittamaan, kehaisi Hongan päävalmentaja Mihailo Pavicevic omiaan.

Pitäviä puolustusmuotojaan viekkaasti vaihdelleet ja väkevillä heittoprosenteilla viimeistelleet vieraat ottivat ottelun hienokseltaan haltuunsa toisella neljänneksellä.

Pavicevicin uran 53. playoff-voitto varmistui kuitenkin käytännössä vasta 45 sekuntia ennen ottelun loppua, kun Matthew Williams (14/4) veti kolmoskaarelta kovan voittoheiton sisään numeroissa 75-67.

Honka oli ehtinyt käydä päätösneljänneksellä sitä ennen jo kolme kertaa yhdeksän pisteen johdossa Ben Perkinsin (19/4), Akeem Scottin (12/1/7 syöttöä) ja ennakkoluulottomasti penkiltä jo avauspuoliajalla parketille pauhanneen Eldar Skamon (4/2) johdolla.

Muurinen rankaisi miltei erehtymättömästi

- Saimme käännettyä tämän pelin tauon jälkeen joukkuepuolustuksen kautta eduksemme. Siinä vaiheessa ei haitannut, vaikka heittomme eivät pudonnetkaan enää yhtä hyvin. Pelasimme lopun fiksusti ja saimme tästä tärkeää itseluottamusta lisää tiistain toiseen otteluun, painotti pelin parhaimmat tehot 22/7 tililleen kuitannut Kimmo Muurinen.

Varsinkin toisen neljänneksen hetkittäisellä karkumatkalla (40-32) paraatipaikaltaan, eli kaaren takaa kulmista ja kylmästi isäntiään rankaisseen Muurisen käsi ei vapissut missään vaiheessa. Hyökkäyslevypalloihin Williamsin ja Skamon tavoin hanakasti menneen Muurisen yhteensä 13 heitosta vain yksi kolahti raudoista takaisin peliin.

Muurinen säkitti kaikki kolme kolmostaan, eli hän oli kaarelta yhtä tehokas, kuin tarkasti vartioitu Kouvojen nippu kokonaisuudessaan kaukaa.

Toijala manasi menetyksiä

Kotijoukkueen valmentaja Jukka Toijala tosin näki ratkaisun muualla.

- Teimme virheitä molemmissa päädyissä ja menetimme käsittämättömän määrän (19) palloja varsinkin nopeissa hyökkäyksissä, joista Honka rankaisi kylmästi.

Toijala myönsi samaan hengenvetoon, että ennen maanantaita viimeisistä 19 ottelustaan vain yhden hävinnyt Kouvot ei yltänyt avausfinaalissa omalle tasolleen.

Kouvojen yleensä liikkuva hyökkäyspeli meni ajoittain täysin kipsiin Hongan vaihtaessa paikkapuolustukseen. Ja silloin kun Honka pelasi miestä, niin maalatun alueen valtias Jukka Matinen (7/4) jatkoi yhden miehen paikkapuolustustaan.

Honka tarjoili Kouvojen Peter Ciprianolle (6/4) hyökkäyksessä miltei vapaat kädet ja ainakin Kymenlaaksossa hallittu riskinotto osui enemmän kuin nappiin.

- Kontrolloimme ottelua muutamia hetkiä lukuun ottamatta, pudotteli Pavicevic tyytyväisenä.

Kotijoukkueen tehomies oli ottelun seitsemällä peräkkäisellä pisteellä avannut Tuomas Iisalo (16/1). Jukka Kataja (14/5) ja Hongan puolustuksen kanssa tuskailleet Corey Smith (13/9) sekä Wayne Bernard (11/0) oli muut kaksinumeroisille lukemille yltäneet pelaajat. Tappio oli Kouvoille kevään pudotuspelien ensimmäinen ja katkaisi samalla jo runkosarjasta käynnistyneen 11 ottelun voittoputken.

- Honka pisti palloa sisään todella kovalla prosentilla ensimmäisellä puoliajalla. Toisella puoliskolla saivat ohikin, mutta me puolestaan heittelimme palloja seinille. Nihkeä peli meiltä, mutta ei tätä auta jäädä märehtimään, viittasi Kataja tulevaan.

Hongan ja Kouvojen välinen toinen finaaliottelu pelataan tiistaina Tapiolan Urheiluhallissa klo 18.30. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.

Toisen finaalin ennakkolippuja (25/15 euroa) on myynnissä Tapiolan Heikintorin Kalabaarissa.

Korisliigan täydelliset ottelutilastot, muita tilastoja ja tulevat ottelut löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, www.basket.fi.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
4.2.2025 12:17 Pääjuttu

Eero Saarinen on poissa

Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.

1.2.2025 19:54 Korisliiga

Erik Sajantila upotti Korihait kaaren takaa – Katajasta ei tänään vastusta Kauhajoelle

Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.

31.1.2025 20:25 Korisliiga

Kahdeksanhenkinen Nokia voittoon Kobrista – toiset perättäiset KTP:lle ja Kouvoille

Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.

29.1.2025 20:45 Korisliiga

Kokko ja Wood tukahduttivat vajaamiehisen Katajan – joensuulaisille jatkosarjavaiheen toinen tappio

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.

28.1.2025 20:42 Korisliiga

KTP-Basket avasi jatkosarjataipaleensa roimalla voitolla – ylälohkon puolella Seagulls päihitti Kauhajoen

Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.

25.1.2025 20:16 Korisliiga

Korihait ja Kauhajoki kolmituntisessa trillerissä – Katajan Salohallin kirous jatkuu

Lauantain Korisliiga-ilta ei jättänyt ketään kylmäksi. Korihait ja Kauhajoki tarvitsivat paremmuuden selvittämiseen kaksi jatkoaikaa. Salon Vilpas puolestaan nousi hurmiollisen viimeisen kympin myötä voittoon Kataja Basketista.

24.1.2025 21:22 Korisliiga

Vajaamiehinen Pyrintö tyly vieras Lapualla – Rusbatch ja Sakota tulikuumina

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina, kun alemmassa jatkosarjassa Kobrat isännöi Tampereen Pyrintöä. Influenssa-aallon kanssa painiva vierasjoukkue haki vakuuttavan vierasvoiton lukemin 71–105 (31–57).

24.1.2025 10:00 Korisliiga

Joulukuun kuukauden pelaaja René Rougeau valmistautuu piikkipaikalla jatkosarjaan: ”Viimeisen ottelun tappio oli Seagullsille tärkeä herätys!”

Helsinki Seagullsin 15 ottelun voittoputkeen johtanut René Rougeau valittiin joulukuun 2024 osalta Korisliigan kuukauden pelaajaksi. Nyt hän analysoi joukkueensa asennetta ja Susijengi-tähti Henri Kantosen saapumista kokoonpanoon. Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.

20.1.2025 15:00 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 24. tammikuuta Kobrien ja Tampereen Pyrinnön välisellä alemman jatkosarjan ottelulla. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

19.1.2025 13:55 Erotuomarit

Näkymätön mies Rovaniemeltä

Puolalaislähtöinen erotuomari Karol Kowalski on vakiinnuttanut asemansa suomalaisessa huippukoripallossa ja eurokentillä. Hän tähtää määrätietoisesti koko ajan korkeammalle roolissa, jossa onnistumista mitataan huomaamattomuudella.

Näytä lisää vastaavia