23.11.2007 Espoon Honka vahvisti kakkossijaansa Korisliigassa viidennellä peräkkäisellä voitollaan, joka tuli kotipelissä Uudenkaupungin Korihaista lukemin 88-83 (50-44).
Honka hallitsi peliä ja venytti johtonsa viimeisellä neljänneksellä suurimmillaan 15 pisteeseen. Korihait voitti viimeisen pariminuuttisen 11-1, mutta vieraiden kiri ei kantanut viittä pistettä lähemmäksi.
Hongan tehokvartetin muodostivat Kimmo Muurinen 22 pisteellä, Petteri Koponen 18:lla sekä Monte Cummings ja piste-ennätyksensä tehnyt Juho Nenonen 16 pisteellä.
Hongalta puuttuivat aloitusviisikosta nivusvaivainen Jukka Matinen sekä selkäänsä poteva Tim Kisner.
Lisähuolia toi Cummingsin pahan näköinen polven loukkaantuminen loppuhetkillä. Sarjataulukon jumboksi jäänyt Korihait kärsii myös loukkaantumissumasta, joka supisti Espoon reissulla joukkueen kokoonpanon vain seitsemään pelaajaan.
Korihailta löytyi silti neljä tehopelaajaa, kun Jussi Kumpulainen heitti 25, Darius Glover 21, Kyle Shiloh 16 ja Glenn Stokes 14 pistettä. Kumpulainen kahmi lisäksi 14 levypalloa.
(STT)
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.