HoNsU kasvatti voittotiliään

11.12.2013 Naisten Korisliigan neljännellä sijalla majaileva HoNsU Jyväskylä otti vakuuttavan kotivoiton Turun Riennosta 67-46 (33-25). Jyväskyläläiset lähtivät omille teilleen ensimmäisellä neljänneksellä Titta-Riina Lepistön ja Minna Stenin johdolla.

Minna Stenin huippuilta siivitti HoNsUn voittoon Riennosta. Kuva: Tytti Nuoramo.

Vierasjoukkue pääsi parhaimmillaan kuuden pisteen päähän kolmannella neljänneksellä, mutta kotijoukkueen Katja Summala (6/4) katkaisi kiriyrityksen kolmosellaan.


Sarjan levypallotilaston kakkossijaa pitävä Minna Sten oli hurjalla päällä Jyväskylän Monitoimitalossa ottamalla 21 levypalloa, tekemällä 15 pistettä ja torjumalla 3 heittoyritystä.

- Viimeksi Minnalla oli vähän vaisumpi ilta Turussa, niin ehkä siitä on jäänyt jotain hampaankoloon. Todella hyvä peli häneltä tänään, HoNsUn päävalmentaja Tuomas Oja kommentoi.

Stenin huippuillan lisäksi kotijoukkueelta pelasivat erinomaisesti Lepistö (14/11), Noora Lakaniemi (12/3) ja Kaisa Lind (11/2). Vahvistus Nikki Speed (9/3) ei päässyt kaksinumeroisille pistelukemille, mutta jakoi 9 syöttöä.

Riennon parhaimmat tehot tekivät La'Keisha Sutton (16/7) ja Camilla Grönberg (11/2). Lisäksi Sofia Pelander keräsi näppeihinsä 11 levypalloa.

 


Lisätietoja: Naisten Korisliiga
 

Asiat

 
5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

5.6.2025 07:17 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuier siirtyy Galatasarayn riveihin

Susiladiesin tähtipelaaja Awak Kuier siirtyy Italiasta Euroopan huippuseura Galatasaray Çağdaş Faktoringiin Turkkiin. Sopimus on mallia 1+1 ja kattaa ainakin kauden 2025–26.

4.6.2025 14:37 Suomalaiset ulkomailla

Helmi Tulosen kauteen mahtui haasteita ja onnistumisia – ”Sain parannettua suorituksiani ja tasoani”

Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.

4.6.2025 11:07 Koripalloliitto

Vuoden muuvi 2025 on 10-vuotiaan Nicholaksen krossari

Vuoden muuvi 2025 -kisassa haettiin juniorisarjojen kauden näyttävintä suoritusta. Kilpailuun saapui kymmeniä videoita, ja viime viikolla fanit äänestivät finalistien joukosta kolme parasta.

2.6.2025 22:14 Suomalaiset ulkomailla

Perttu Blomgrenilla opettavainen kausi – Severi Kaukiaisesta Viron mestari ja MVP

Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.

2.6.2025 08:42 Susiladies

Susiladiesin ja naisten universiadijoukkueen open gym alkaa kesälle 2025

Susiladiesin ja kesän 2025 naisten universiadijoukkueen kesä käynnistyy tänään maanantaina 2.6. open gymin merkeissä Helsingin Urhea-hallissa. Kesän kotikamaralla huipentaa universiadijoukkueen Saksa-maaottelut Urheassa, joista toinen on avoin yleisölle.

29.5.2025 10:06 Pääjuttu

Pidä suomikoris taskussa - seuraa Koripalloliiton kanavia somessa

Koripalloliitto viestii laajasti suomalaisen kilpa- ja harrastekoripallon tapahtumista, ihmisistä ja ilmiöistä.

28.5.2025 16:26 Koripalloliitto

Nyt äänestetään juniorisarjojen Vuoden muuvi!

Buzzer-beater, no-look syöttö pään yli, jääkylmä crossover ja klassinen selkäsyöttö päätyrajasta. Nämä kaikki löytyvät juniorisarjojen Vuoden muuvi -finalisteista.

28.5.2025 14:30 Pääjuttu

Kevään Pirkka Street Basket -kiertue päättyi tänään Rovaniemelle

Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään Rovaniemen alakoululaiset

Näytä lisää vastaavia