Huima hurjana kotonaan

8.10.2011 Naisten SM-sarja jatkui lauantaina täydellä kierroksella. Illan vakuuttavimmasta esityksestä vastasi Äänekosken Huima, joka ryöpytti hallitsevaa Suomen mestaria Peli-Karhuja kotonaan pistein 78–60 (43–33).

Kenya Robinsonin Huima upotti hallitsevan mestarin.

Niina Laaksonen oli pitelemätön Forssassa. Kuvat: Francois Perthuis ja Johan Weckström.

Huima ei kumarrellut hallitsevaa mestaria kotisalissaan, vaan takoi kymmenessä minuutissa taululle jo vastaansanomattomat lukemat 25-8. Toinen jakso eteni tasaisemmissa merkeissä, mutta kolmannen jakson aikana äänekoskelaiset tiputtivat Peli-Karhut 20 pisteen päähän varmistellen 78-60 (43-33)-voittoaan.

 

Huiman voiton pääarkkitehti oli uusi amerikkalaisvahvistus Madina Ali (26/11/3 riistoa), mutta joukkue onnistui laajalla rintamalla: Kenya Robinson (14/6/4 syöttöä/4 riistoa), Maiju Bland (13/3/3 syöttöä), Patrice Holmes (11/5), Salla Viitanen (10/4) ja Sanna Jämsen (0/9/5 syöttöä/4 riistoa) esiintyivät kaikki vahvasti.

 

Peli-Karhujen tehokkain oli Linda-Lotta Lehtoranta (17/4).

 

Laaksonen juhli Forssassa

 

SM-sarjakauden voitolla aloittanut Forssan Alku joutui tyytymään toisessa ottelussaan tappioon, kun Espoo Team avasi voittotilinsä vieraspistein 58-74 (31-43).

 

Espoolaisten voiton kulmakivi oli erinomainen korinaluspeli. ”Tiimi” upotti kakkosensa 60% tarkkuudella 186-senttisen Niina Laaksosen (26/15/3 syöttöä) johdolla. Laaksosta tahditti Laura Wilson (12/11/4 syöttöä/3 riistoa).

 

Forssalaisista kaksinumeroisille pisteille ylsivät Heidi Heintz (15/6) ja Henna Koponen (12/5).

 

Kerava aseeton Lappeenrannassa

 

Keravan Energia Team teki lauantaina hukkareissun Lappeenrantaan, jossa kotijoukkue Catz kyyditti keravalaisia ensimmäisessä kymmenessä minuutissa jo pistein 24-3. Tauolla taululla oli eroa jo 29 pistettä, ja toisella puoliskolla taistelua voitosta ei enää nähty. Catz päihitti Energia Teamin murskalukemin 75–39 (44–13).

 

Catz-luotsi Mika Haakana jakoi tasaisesti peliaikaa koko ryhmälleen, ja kissalaumasta kunnostautuivat erityisesti Lotta Aaltonen (19/8/3 riistoa), Takia Starks (16/5/4 syöttöä/4 riistoa) ja Alexandria Anderson (10/11). Keravan tehokkain oli Centhya Hart (6/12).

 

ToPon kolmas jakso liikaa HoNsUlle

 

Helsinkiläinen ToPo ja jyväskylän HoNsU taistelivat sarjapisteistä tasaisesti lauantain ottelun ensimmäisellä puoliskolla, mutta ToPo antoi kolmannella jaksolla tyrmäystippoja jyväskyläläisille vieden kymmenen minuutin jakson 20-5. HoNsUlla oli ongelmia erityisesti lähietäisyyden viimeistelyssä, ja joukkue heittikin kakkosensa vain 22% tarkkuudella.

 

ToPon ykkönen oli sentteri Kaihla Szunko (21/11/3 riistoa), jonka lisäksi kaksinumeroisille pisteille suoriutuivat Ellen Nurmi (15/6/3 syöttöä), Saara Wahlgren (13/2) ja Kaisa Valtakari (11/4). Katja Summala nakutti HoNsUlle 23 pistettä.

 
22.7.2025 10:53 Pääjuttu

Delanie Crawford Peli-Karhuihin

Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.

19.7.2025 10:18 Naisten Korisliiga

Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson Peli-Karhuihin

Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.

16.7.2025 15:34 Naisten Korisliiga

Lotta Vesiluoma palaa Naisten Korisliigaan ToPon paidassa

ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.

15.7.2025 09:11 Naisten Korisliiga

Raiana Brown Kouvottarien toinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.

8.7.2025 12:18 Naisten Korisliiga

Tayanna Jones Bell Kouvottarien ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Naisten Korisliigaa pelaava Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen aiemmin Tapiolan Hongasta tutun 185-senttisen amerikkalaispelaajan Tayanna Jones Bellin kanssa.

14.6.2025 11:00 Naisten Korisliiga

Suomen mestari ja Korisliigan pistetykki Erik Sajantila Hollantiin

Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

Näytä lisää vastaavia