Huiman Robinson kaikkien aikojen ensimmäisenä naispelaajana yli 5000 levypallon

23.3.2013 Naisten SM-sarjassa tehtiin lauantaina runkosarjan päätöskierroksella historiaa, kun Äänekosken Huiman Kenya Robinson kaappasi 15 levypalloa Tapiolan Hongan vieraana. 182-senttinen, 43-vuotias Robinson kirjautti näin SM-runkosarjan historian ensimmäisenä pelaajana 5000 levypallon saldon.

Kenya Robinson kirjautti lauantaina historialliset levypallolukemat. Kuva: Tytti Nuoramo.

Suomessa kaudesta 1997/98 pelannut Robinson on kirjauttanut vähintään kymmenen levypallon keskiarvon peräti viidellätoista pelaamallaan pääsarjakaudella. Yhden ottelun ennätyksekseen New Orleansin yliopiston kasvatti on kauhonut huimat 30 levypalloa, jonka lisäksi hän on repinyt vähintään 25 levypalloa yhdessä pelissä peräti neljästi.

 

Robinson on pelannut pääsarjaurallaan 395 runkosarjaottelua ja repinyt niissä yhteensä 5014 irtopalloa. Robinsonin uran levypallokeskiarvo on huima 12,7/ottelu.

 

Pääsarjaurallaan Äänekosken Huiman lisäksi SB-Girlsia, Panttereita ja BC Nokiaa edustanut Robinson on aivan omaa luokkaansa naisten SM-sarjan ennätystehtailijana, sillä hän on kaikkien aikojen tilastoissa 1. levypalloissa (5014), 1. syötöissä (889), 1. riistoissa (1209), 2. pisteissä (6959) sekä 2. blokeissa (293).

 

Yli 2000 levypalloa naisten SM-runkosarjassa kirjauttaneet pelaajat

 

  • 1. Kenya Robinson, 5014
  • 2. Auli Nyman, 4176
  • 3. Lea Hakala, 4016
  • 4. Heli Roukanoja, 2953
  • 5. Terhi Airas-Järventaus, 2931
  • 6. Elina Lehtonen, 2300
  • 7. Niina Laaksonen, 2036

 

Lisätietoja: Kenya Robinson
 
11.3.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Pyrinnölle tärkeä voitto – runkosarjan voitto ratkeaa lauantaina

Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.

7.3.2026 20:37 Naisten Korisliiga

Vimpelille kotivoitto ja kärkipaikka - EBT:lle revanssi ToPosta

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.

6.3.2026 20:45 Naisten Korisliiga

Pyrintö pysyi mukana runkosarjan voittokamppailussa - BC Nokialle vieraspisteet Espoosta

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Voitot kirjattiin Pyrinnölle ja BC Nokialle.

4.3.2026 09:35 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on jälleen naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki. Hän sai samaisen kunnian myös marraskuussa.

28.2.2026 20:51 Naisten Korisliiga

ViVe kolmanteen peräkkäiseen voittoon

Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.

27.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

HBA peittosi kotonaan Peli-Karhut Luukkasen johdolla – Honka jatkoi Kouvottarien ahdinkoa

Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.

25.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

ToPo:lle sarjapisteet EBT:n kustannuksella

Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.

21.2.2026 20:15 Naisten Korisliiga

BC Nokia yllätti PeKa:n Kotkassa – muut kärkijoukkueet pitivät pintansa

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.

15.2.2026 18:19 Naisten Korisliiga

Puckett heitti hirmupisteet Vedon voitossa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.

14.2.2026 20:05 Naisten Korisliiga

PeKa kaatoi Kouvottaret kolmannen kerran – BC Nokia paransi asemiaan

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.

Näytä lisää vastaavia