10.4.2024 10:25 Kesken viime kauden Pyrintöön liittynyt 207-senttinen Ilmari Toikkanen ja Pyrintö ovat solmineet 1+1-mallisen sopimuksen.
Toikkanen jatkaa Pyrinnön paidassa. Kuva: Mikko MJ Pitkänen
27-vuotiaalla Toikkasella on vyöllään seitsemän kautta Korisliigaa, joista kuusi on kulunut Kouvoissa ja viimeisin Pyrinnön paidassa. Sentterin paikalla viihtyvä Toikkanen pelasi viime kaudella Tanskan pääsarjassa, josta sittemmin saapui Tampereelle.
Viime kaudella Pyrinnössä Sykki-kasvatti pelasi Korisliigassa 18 ottelua, joissa tilastoiksi kertyi keskimäärin noin 14 minuutin peliajalla 3 pistettä ja 3 levypalloa. Toikkasen jatkosopimus on erinomainen lisäys Pyrinnön korin alle, sillä mieheltä löytyy sekä pituutta, että voimaa, jolla hän voi hallita levypalloja sekä hidastaa vastustajien senttereitä seuran tiedotteessa kerrotaan.
Pyrintö on aloittanut kauden 2024-25 rakentamisen. Ennen Toikkasta seura on julkaissut sopimuksen päävalmentaja Tero Vasellin sekä kapteeni Antero Lehdon kanssa.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on langettanut Salon Vilppaalle 500 euron sakkorangaistuksen toimitsijavirheen takia.
Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.
Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.
Korihait vaati tekemässään vastalauseessa Vilpas–Korihait -ottelun lopputuloksen mitätöintiä ja ottelun määräämistä pelattavaksi uudelleen ottelun loppuhetkien tapahtumien vuoksi.
Kataja Basket lunasti toisena joukkueena Kauhajoen jälkeen paikkansa välierissä. Bisons Loimaa kaatui puolivälierissä 3–0.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Korihaiden Kaleb Warnerille 500 €:n sakkorangaistuksen.
Kauhajoesta tuli playoffien ensimmäinen joukkue, joka voitti sarjansa ja eteni välieriin. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omiaan nyt 2–1.
Miesten Korisliigan puolivälierissä voittivat tänään Kouvot, Kataja Basket ja Kauhajoki.
Vilpas pääsi mukaan peliin heikosta alusta huolimatta, mutta otteluisäntä Korihait repi voiton yhden korin erolla.
Kauhajoki nappasi täpärän voiton puolivälieräavauksesta Tampereen Pyrintöä vastaan.