13.8.1999 Suomalaista naiskoripalloilua viime vuodet hallinneen Forssan Alun ja maajoukkueen laituri Jaana Sintonen, 30, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan pääsarjassa Bundesliigassa pelaavan DJK Aschaffenburgin kanssa.
Vuosi sitten naisten SM-sarjan Vuoden pelaajaksi valitun 182-senttinen Sintosen uusi seura sijoittui Bundesliigassa viime kaudella hopealle. Aschaffenburgia valmentaa Saksan maajoukkuen päävalmentajanakin toimiva Bernd Motte, joka johdattaa suojattinsa tulevalla pelikaudella Saksan sarjan lisäksi Ronchetti Cupiin. Euroopan arvoasteikossa Ronchetti Cup on Euroliigan jälkeen toinen naisten eurosarja.
Sintonen on edustanut Suomen maajoukkuetta huikeat 94 kertaa. Hän oli mukana mm. toukokuussa, kun maajoukkue raivasi tiensä Hollannin EM-karsintaturnauksesta syksyllä käynnistyvälle EM-semifinaalikierrokselle.
Matkallaan jälleen yhteen mestaruuteen Sintonen pelasi Forssan Alussa viime kaudella runkosarjassa kaikki 32 ottelua ja oli joukkueensa paras pistenikkari 17,6 keskiarvollaan. Lisäksi hän sai merkinnät 4,9 levypallosta ja 2,31 riistosta.
Pituus: 182 cm
Syntymäaika: 10.08.1969
Maaottelut: 94
Ensimmäinen maaottelu: 5.7.1987, Yhdysvaltoja vastaan
Maaotteluennätys: 20 pistettä, Tshekkiä vastaan 1996
Seurajoukkue: DJK Aschaffenburg, GER
Tilastot 1998-99: 32 ottelua, 17,6 pistettä, 4,9 levypalloa, 1,38 syöttöä, 2,31 riistoa, 1,03 torjuntaa, 33,5 minuuttia, 2P 57,9%, 3P 37,7%, 1P 86,0% (FoA).
Valintoja: SM-sarjan Vuoden pelaaja 1998.
Yhdysvaltojen naisten NCAA:n lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja UCLA etenivät Sweet Sixteen -vaiheeseen eli 16 parhaan joukkoon. UCLA saa ensi yönä vastaansa Ole Missin.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa Federiko Federikon ja Eemeli Yalahon edustama Texas Tech eteni Sweet 16 -vaiheeseen eli 16 parhaan joukkoon. Mustapha Amzil ja New Mexico putosi leikistä toisella kierroksella.
Mikael Jantunen kirjautti tiistai-iltana yhden Euroliiga-kauden tehokkaimmista otteluistaan keräämällä Paris Basketballille 14 pisteen ja kahdeksan levypallon saldon Istanbulissa Fenerbahcea vastaan. Jantusen loisto-otteista huolimatta Paris Basketball joutui nielemään tappion maljan, kun Fenerbahcen Nigel Hayes-Davis upotti viime sekunnin kolmosella omansa voittoon lukemin 101–100 (44–51).
Saksan Bundesliigassa puolivälierät käynnistyivät Roosa Lehtorannan ja Veera Pirttisen osalta vahvasti. Awak Kuier loisti jälleen Italiassa.
Viron ja Latvian yhteisliigassa saatiin viikolla pudotuspelit käyntiin Severi Kaukiaisen johdattaessa Kalev/Cramon voittoon. Aatu Kivimäen Patrioti Levice tarrasi kiinni Slovakian runkosarjan voitosta.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elsa Lemmilän edustama Ohio State ja Henna Sandvikin Indiana pelaavat NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa ja pelaavat ensi yönä. Lopputurnauksessa nähdään myös konferenssiensa mestarit Elina Aarnisalo (UCLA) ja Janette Aarnio (South Florida).
Saksan Bundesliigassa saatiin runkosarja päätökseen viime viikonloppuna. Edessä ovat kevään ratkaisupelit ja suomalaispelaajista mukana ovat Roosa Lehtoranta ja Veera Pirttinen sekä valmentaja Niko Kuusi.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa Mustapha Amzilin edustama New Mexico sekä Federiko Federikon ja Eemeli Yalahon Texas Tech jatkavat kauttaan NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa. Miro Little ja Utah taas jatkavat kauttaan tuoreessa College Basketball Crown -turnauksessa.
Mikael Jantusen Paris Basketball kaappasi tiistai-iltana elintärkeän voiton nujertamalla 8421-päisen kotiyleisönsä edessä kanssaan Euroliigan suorasta pudotuspelipaikasta kamppailevan Milanon pistein 92–79 (48–37). Jantunen keräsi ottelussa kahdeksan pistettä.
Saksassa ja Unkarissa saatiin runkosarjan pelit paketoitua ja edessä ovat pudotuspelit. Awak Kuier oli jälleen tehokkaana Italiassa.