Janne Koskimies jatkaa Kauhajoen valmentajana

17.12.2020 09:09 Karhubasket tiedottaa Janne Koskimiehen jatkavan Korisliiga-joukkueensa päävalmentajana.

Janne Koskimiehen voittoprosentti Karhubasketin päävalmentajana on 76,5. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Kauhajoen Karhubasket on solminut kolmen vuoden jatkosopimuksen päävalmentaja Janne Koskimiehen kanssa.

Koskimies toimi Jussi Laakson apuvalmentajana kausina 2017–2018 ja 2018–2019, ja Laakson lähdettyä siirtyi tämän paikalle. Karhu voitti molemmilla edellä mainituilla kausilla Suomen mestaruuden ja on yhä hallitseva mestari, sillä keväällä 2020 kausi keskeytyi eikä palkintoja jaettu.

Koskimies on toiminut nyt päävalmentajana 51 Korisliiga-ottelussa. Voittoja on kertynyt 39 ja tappioita vain 12. Voittoprosentti 76,5 on yli 50 ottelua pääsarjassa valmentaneiden päävalmentajien keskuudessa kuudenneksi paras lukema. Kotisalissa Koskimiehen käskemä joukkue on hävinnyt kolme ottelua, joista viimeinen tuli lokakuun 20. päivä 2019. Sen jälkeen Karhu on voittanut kotikentällään 21 ottelua putkeen.

– Janne on tehnyt loistavaa työtä joukkueemme kanssa. Hän pystyy kehittämään kaikkia pelaajia monipuolisesti ja luomaan sellaisia harjoituksia niin salissa kuin sen ulkopuolella, että pelaajat kehittyvät ja joukkue voittaa, puheenjohtaja Vesa Ojala kertoo.

Viime viikolla Karhubasket julkaisi myös suunnitelmat uuden KB Areenan rakentamiseksi.

– Areena tulee olemaan kova juttu, mutta tarvitsemme myös hyvän joukkueen ja sille parhaan mahdollisen valmentajan, jotta kehitys kehittyy joka osa-alueella, Ojala lisää.

Koskimies kommentoi omaa sopimusjatkoaan tyytyväisenä:

– Olen innoissani uudesta sopimuksesta ja tiedostan varsinkin näinä aikoina, miten onnellisessa asemassa olen, kun seurajohto katsoo minun olevan edelleen oikea henkilö jatkamaan joukkueen valmentajana. Nämä eivät olleet mitkään kovinkaan pitkät sopimusneuvottelut. Karhubasket ja Kauhajoki eivät ole koskaan olleet ajatuksissani mikään pelkkä ponnahduslauta johonkin muualle. Minulla on täällä ympärilläni vahva tiimi ja koen, että tekemääni työtä joukkueen kanssa arvostetaan. Uuden hallin rakentaminen yksityisellä rahoituksella on tietysti erittäin vahva signaali myös valmentajalle siitä, että täällä ei ole jääty makaamaan paikoilleen kahden voitetun mestaruuden jälkeen, vaan katse on suunnattu kohti seuraavia tasoja. Olen viimeksi tällä viikolla päässyt suunnittelemaan yhdessä arkkitehdin kanssa, millaiset pukuhuoneet, kuntosalit ja valmentajien työtilat joukkueelle rakennetaan uuteen areenaan. Tämä ei ole ihan arkipäivää suomalaisen koripallojoukkueen valmentajalle.

Henkilöt

Asiat

 
11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

8.12.2025 15:00 Korisliiga

Kouvojen Stroudille varoitus

Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

Näytä lisää vastaavia