Joey Knight Katajan pelintekijäksi

7.8.2009 Korisliigajoukkue Joensuun Kataja on saanut kokoonpanonsa valmiiksi. Viimeisen haussa olleen pelipaikan täyttää 26-vuotias amerikkalaistakamies Joey Knight, joka siirtyy Suomeen Turkin kakkosliigasta.

183-senttisen Knightin kaksi edelliskautta Turkin TBL2-liigassa (Eyüp Istanbul ja Pertevniyal Istanbul) ovat tuoneet hänen tililleen kaksi riistokuninkuutta (2008 ja 2009) sekä yhden pistekuninkuuden (2008). Viime kaudella Knight urakoi tilastokeskiarvoikseen 21,4 pistettä, 5,0 levypalloa, 6,0 koriinjohtanutta syöttöä ja 2,6 pallonriistoa ottelua kohden hyvillä heittotarkkuuksilla (2p 51 %, 3p 36 %, 1p 79 %).

Syksyllä neljännen ammattilaiskautensa aloittavalla Knightilla on aiempaa ammattilaiskokemusta myös Itävallasta.

- Tavoitteena oli löytää hyvä puolustuspään pelaaja, joka pystyy johtamaan puolustustamme ja auttamaan hieman levypallopelissäkin. Hyökkäyspään ominaisuuksista syöttö- ja pelinlukutaito olivat tietenkin välttämättömyyksiä, mutta halusin myös pelaajan, joka on aggressiivinen (korille)ajaja ja jolla on riittävä kolmen pisteen heittouhka, kertoo Katajan päävalmentaja Pekka Salminen.

Knight ei 183-senttisenä takamiehenä ole pelipaikallaan kaikkein isokokoisimmasta päästä, mutta Salminen ei koe tätä ongelmaksi.

- Kaikkea ei aina voi saada. Joeyn kohdalla kaikki muu on kunnossa ja hän tulee muilla ominaisuuksillaan nostamaan puolustuksemmekin uudelle tasolle, päävalmentaja vakuuttaa.

Knightin sopimuksen myötä Katajan kokoopano kaudelle 2009/10 on valmis. Knightin lisäksi joukkueessa pelaavat tulevalla kaudella Petri Virtanen, Ilpo Pehkonen, Jussi Eskola, Janne Kinnunen, Daviin Davis, Matias Ojala, Juho Nenonen, Roope Kinnunen, Kendall Chones ja Sami Lehtoranta. Joukkuetta valmentavat Pekka Salminen ja Ilkka Immonen.

Aiemmin uutisoidusta poiketen Mikko-Petteri Järvinen keskittyy ainakin alkukaudesta opintoihinsa sekä viime syksynä loukkaantuneen jalkansa kuntouttamiseen, eikä ole joukkueen käytettävissä.

Lisätietoja: Katajan verkkopalvelu

Asiat

 
25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 13:28 Korisliiga

LoKoKo Bisons ry:lle varoitus

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

Näytä lisää vastaavia