29.8.2005 Kouvolan Kouvot on solminut ensi kautta koskevan sopimuksen 196-senttisen John Allenin kanssa. Marraskuussa 23 vuotta täyttävä Allen oli viime kaudella USBL-liigan kolmanneksi paras korintekijä.
Seton Hallin kasvatti pelasi yhteensä 119 ottelua yliopistossa, joista 111:ssa hän lukeutui aloitusviisikkoon. Monipuoliseksi koripalloilijaksi kuvailtu pelimies viimeisteli tilastoihin jokaisella kaudella vähintään 11 pisteen keskiarvon.
Menneellä kaudella Allen oli USBL-liigan kolmanneksi paras korintekijä. Hän pisti palloa koriin New Jersey Flyersin joukkueessa 21,7 pisteen tahdilla. Lisäksi hän raapi 7,2 levypalloa ja riisti pallon vastustajalta kahdesti per peli.
USBL-liigan lisäksi Allen pelasi NBA:n kesäliigaa Detroit Pistonsin riveissä, mutta ei lopulta saanut sopimusta NBA:han.
- On silti aika kova juttu, että pelaaja pääsee tuollaiseen joukkueeseen. Sopimusta väännettiin kuukauden verran. Mark Sweet oli tässä siirrossa kyllä isossa roolissa, ja toisaalta myös se ratkaisi, että pelaaja todella halusi tulla tänne, Kouvojen päävalmentaja Anton Mirolybov kertoi Kouvolan Sanomissa.
John Allen saapuu Kouvolaan torstaina, jos aikataulu ja lennot niin sallivat. Ensi sunnuntaina Kouvot pelaa harjoitusottelun Mansikka-aholla Namika Lahtea vastaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.