8.12.2006 Hallitseva Suomen mestari ja cup-voittaja Lappeenrannan NMKY vahvistaa rivejään amerikkalaisella Jon Ferriksella. Ferris on 197-senttinen ja 108-kiloinen laituri, joka saapuu Lappeenrantaan Steve Smithin suosittelemana.
Jon Ferris valmistui Canisiusin yliopistosta keväällä 2004. Viimeisellä kaudellaan Ferris viimeisteli NCAA I divisioonassa 9,7 pistettä ja vei 5,0 levypalloa pelattuaan keskimäärin 20,1 minuuttia.
Lappeenrannassa pelaava Steve Smith pelasi samoihin aikoihin samassa konferenssissa Ferrisin kanssa ja suositteli miestä LrNMKY-paitaan.
Yliopistovuosien jälkeen Ferris on pelannut mm. Libanonissa Sagessen joukkueessa. Viime kesänä hän otti osaa Long Beachin kesäliigaan.
Lappeenrannan peliasussa Ferris tekee ensiesiintymisensä lauantaina Kouvolassa Kouvoja vastaan. LrNMKY pelaa myös maanantaina TV-ottelun Team Componentaa vastaan, jonka jälkeen katseet kiinnittyvät lauantaina 16.12. Helsingin Jäähallissa käytävään cup-finaaliin Espoon Honkaa vastaan.
Pyrintö on tehnyt jatkosopimuksen Erik Muhosen, 21, kanssa. Ensimmäistä kauttaan Pyrinnössä pelaavan Muhosen jatkosopimus on kevääseen 2028 saakka. Lisäksi Pyrintö on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen korisliigan valmentaja Santeri Liljebergin kanssa.
KTP vahvistaa rivejään Tucker Richardsonilla, joka oli johdattamassa keväällä 2024 BC Nokian Suomen mestaruuteen.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.