Jonesin putki poikki, Kumpulaiselle 200. ottelu

14.12.2006 Sarjajohtaja Joensuun Katajan pitkäaikainen vahvistus Clifton Jones ei ollut joukkueensa kokoonpanossa, kun joensuulaiset löivät Kouvot keskiviikon Korisliiga-kierroksella. Näin päättyi Jonesin peräti 232 ottelun mittaiseksi venynyt peräkkäisten otteluiden putki. ToPon Jussi Kumpulainen pelasi puolestaan keskiviikkona Honkaa vastaan 200. runkosarjaottelunsa.

Clifton Jonesin peräkkäisotteluiden putki alkoi helmikuussa 2002 Kataja-paidassa. 201-senttinen ja 29-vuotias Jones pelaa kuudetta kauttaan Korisliigassa, joista viisi Joensuussa. 

Kaikkien aikojen listauksessa Jonesin 232 ottelun putki on 19. pisin. Aikanaan huomattavasti pienempiä kausikohtaisia ottelumääriä pelannut Anssi Rauramo pitää edelleen ykkössijaa pelattuaan 12 vuoden ajanjaksolla (1974-86) huikeat 385 ottelua peräkkäin. 

Jonesin keskiviikkoisen poissaolon syy oli lievä polvivaiva. Katajaa se ei haitannut, kun se rynni 84-66-kotivoittoon.  

Mollivoittoinen juhlapeli

Jussi Kumpulainen pelasi siis 200. runkosarjaottelunsa keskiviikkona, mutta sai juhlaotteluunsa vähän juhlan aihetta. ToPo kärsi tappion paikallisvastustajalleen Hongalle ja Kumpulainen sai suihkukomennuksen kahden teknisen virheen jälkeen.  

SM-tasolla Kumpulainen esiintyi ensi kertaa kasvattajaseuransa Kankaantaan Kisan riveissä ottelussa Pyrintö-KanKi 14. lokakuuta 1995. 

204-senttinen ja 30-vuotias Kumpulainen on edustanut Suomessa KanKin ja ToPon lisäksi UU-Korihaita sekä Lappeenrannan NMKY:tä, jonka riveissä hän saavutti kaksi Suomen mestaruutta ja yhden Suomen cupin voiton. Urallaan hän on tehnyt runkosarjassa 1915 pistettä (keskiarvo 9,6) ja yhden pelin ennätys on 31 pistettä. 

Kumpulainen on pelannut myös Saksan, Belgian ja Itävallan mestaruussarjoissa. Maaotteluita hänelle on kertynyt 30 miehissä ja 53 nuorissa.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Henkilöt

Asiat

 
9.6.2025 11:54 Korisliiga

Justice Smith Pyrintöön

Pyrintö on tehnyt sopimuksen amerikkalaisen Justice Smithin kanssa. Justice on pelipaikaltaan takapelaaja. Viimeisellä yliopistokaudellaan (24-25) hän edusti Niagaran yliopistoa (Metro Atlantic Athletic Conferencessa) tehoin 9,8 pisteet, 3,7 levypalloa ja 2,2 syöttöä ottelua kohden.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

4.6.2025 12:05 Korisliiga

Claudell Harris Jr Vilppaan ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.

4.6.2025 11:00 Korisliiga

Korihaiden oma kasvatti Aamos Nikula palaa Uuteenkaupunkiin

Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.

2.6.2025 11:00 Korisliiga

Mikael Laihonen palaa Korisliigaan Korihaiden paidassa

Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.

2.6.2025 10:35 Korisliiga

Max Besselink Joensuuhun

Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.

2.6.2025 08:42 Korisliiga

Alvar Peltoniemi jatkosopimukseen Hongan kanssa

Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.

28.5.2025 09:15 Korisliiga

Antti Ahonen siirtyy Kauhajoelle

Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

Näytä lisää vastaavia