22.2.2016 Korisliigassa pelaava Salon Vilpas on solminut sopimuksen uuden päävalmentajansa kanssa ensi kaudelle. Valmennusvastuun ottaa 30-vuotias Joonas Iisalo. Iisalo valmentaa tällä hetkellä Miesten Divari-A:ssa FoKoPon edustusjoukkuetta. Vilppaan ja Iisalon välinen sopimus on mallia 1+1.

Joonas Iisalo siirtyy ensi kaudeksi Salon Vilppaan päävalmentajan tontille.
Kiinnostus Vilppaan päävalmentajan pestiä kohtaan on ollut kiitettävää, mutta lopullinen valinta oli Vilppaan kannalta helppo.
- Joonas Iisalon taustat on kartoitettu tarkkaan ja saamme Saloon hyvin koulutetun ja erittäin motivoituneen valmentajan. Vaikka hänellä ei ole vielä kokemusta päävalmentajan tontilta Korisliigasta, se ei Vilpasta pelota. Uskomme, että Vilppaan ja Iisalon yhteistyöstä ei tule ihan yksivuotista. Joonas muuttaa perheineen Saloon kauden jälkeen ja se oli tärkeä tekijä sopimuksen kannalta, samoin kuin valmentajan halu osallistua koko seuran kehittämiseen, toteaa Vilppaan joukkueenjohtaja Keijo Poutiainen.
Iisalon oman pelaajauran päätyttyä valmennushommat alkoivat vuonna 2005 Tapiolan Hongan junnuista. Miesten parissa hän on luotsannut Honkaa, EBT:tä, Karkkilaa ja nyt FoKoPoa. Lisäksi hän on ollut Greg Gibsonin apuna Loimaalla Korisliigassa, Eurocupissa ja VTB-liigassa vuodesta 2013 lähtien.
Mies suoritti Koripalloliiton huippuvalmentajatutkinnon kurssinsa parhaana vuonna 2012 ja hän sai viime vuonna päätökseen FIBA Europe Coaching -sertifikaatin.
Myös maajoukkuekuviot ovat Iisalolle tuttuja, sillä hän toimi apuvalmentajana vuonna 2011 Suomen U20-ikäluokassa sekä vuosina 2012 ja 2013 U18-ikäisissä.
- Vilpas on minulle loistava mahdollisuus ja haaste toimia päävalmentajana Korisliigassa. Täällä on Suomen parhaat fasiliteetit, upeat fanit sekä erittäin osaava organisaatio ja olen kuullut ainoastaan positiivisia asioita Vilppaasta. Toivon mukaan nykyinen suomalainen runko säilyisi myös tulevalla kaudella.
Nyman jatkaa apuvalmentajana
Jatkuvuutta Iisalon valmennusryhmään tuo Toni Nyman 38, joka jatkaa myös tulevalla kaudella Viikinkien apuvalmentajana. Tuleva kausi on Nymanille neljäs edustusjoukkueen mukana.
- Viimeiset kolme vuotta ovat olleet todella antoisia ja olen kehittynyt valmentajana paljon. Iso kiitos siitä Mikolle ja Vilppaan organisaatiolle. Oli luonnollinen valinta jatkaa Salossa valmentamista. Odotan tulevaa yhteistyötä Joonaksen kanssa innolla.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.