24.8.2010 Naisten SM-sarjaa pelaava Forssan Alku on tehnyt sopimukset viime kaudella Hollannissa pelanneen amerikkalaisen Judy Wrightin sekä USA:sta palanneen Lotta Aaltosen kanssa.

26-vuotias Wright siirtyy Suomen kentille Hollannin pääsarjasta. Viime kaudella Wright viimeisteli Leiderdorpin riveissä kunnioitettavat 17,0 pistettä, 4,9 syöttöä ja 4,3 riistoa ottelua kohden.
- Pallo pysyy Wrightin käsissä ja hän pystyy tekemään pisteitä. Hän on aggressiivinen pelaaja sekä hyökkäys- että puolustuspäässä, kuvailee Alun päävalmentaja Veikko Tanni.
- Odotan jo kärsimättömänä pääsemistä Suomeen ja harjoittelemaan joukkueen kanssa. Pelasin Hollannissa neljä vuotta ja tiedän, että Suomi on taas erilainen paikka pelata ja asua. Toivon, että voin tuoda Alun joukkueeseen tarvittavan panoksen, ja että pelimme jatkuvat pudotuspeleissä, Wright kommentoi kotoaan New Yorkista.
Aaltonen, 24, on opiskellut ja pelannut viimeiset neljä vuotta USA:ssa Etelä-Carolinan osavaltiossa Coker Collegessa. Ennen USA:n visiittiään Aaltonen pelasi yhden kauden naisten SM-sarjaa Vantaan Pussihukissa. Päävalmentaja Tanni uskoo Aaltosen roolin joukkueessa olevan merkittävä.
- Lotta osaa ajaa ja heittää ja tekee puolustuspäässä kovasti töitä.
Alun manageri Jyrki Tulander kertoo, että sopimus toisen amerikkalaispelaajan kanssa on lähes valmis, jonka lisäksi kotimaisten pelaajien kanssa käydään neuvotteluja.
Naisten Korisliigan illan ainoassa ottelussa Kouvottaret ja ToPo taistelivat pisteistä Helsingissä. Lopulta jännittävä ottelu päättyi vieraiden voittoon 84-83.
Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Vimpelin Vedon Sahara Jonesille yhden ottelun kilpailukiellon.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.
Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.
Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.