18.7.2014 Naisten Korisliigaan noussut Hyvinkään Ponteva on solminut takamiehikseen Kaisa Höökin, 33, ja Anni Jämsän, 18. Höök oli joukkueen avainpelaaja jo sarjanousussa viime kaudella, mutta Jämsä palaa kasvattajaseuraansa pelattuaan edelliskauden Forssan Alussa.
Kaisa Höök tekee paluun pääsarjatasolle HyPon riveissä. Kuva: Tuomas Venhola.
33 naisten maajoukkuepeliä pelannut Höök kirjautti viime kaudella HyPolle 11,8 pistettä, 6,2 levypalloa ja 5,3 syöttöä ottelua kohden. Pääsarjakokemusta Karhun Pojat -kasvatilta löytyy seitsemän kautta.
Espanjassa ja Saksassa urallaan pelannut Höök on valittu kahdesti Naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaajaksi.
Jämsä puolestaan teki Alulle viime kaudella 5,1 pisteen 2,7 levypallon ja 2,0 syötön keskiarvot. 87 nuorten maajoukkuepeliä pelanneelle 169-senttiselle takamiehelle tuleva kausi on hänen kolmantensa Naisten Korisliigassa.
- Voisikin sanoa, että pointtikaksikkomme on täydellinen yhdistelmä kokemusta ja nuoruutta. Molemmat vetävät aina niin suurella sykkeellä, että heidän kauttaan on helppo rakentaa toimivat pelisysteemit, päävalmentaja Tero Niskanen kommentoi.
Pontevalla on sopimukset kaudelle 2014/2015 Jämsän ja Höökin lisäksi Taru Tuukkasen, Laura Saarisen, Titta-Riita Lepistön, Mirka Kilpijärven, Moona Hämäläisen, Ella Pirttisen ja Fanny Kilpisen kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.