15.12.2023 10:12 Kouvottaret on solminut loppukauden mittaisen pelaajasopimuksen 29-vuotiaan Kaisa Kuisman kanssa. 180-senttinen laituri on edustanut Kouvottaria jo aiemmin vuosina 20-22.

Kuva: Ville Vuorinen
Edellinen Kouvottaret-visiitti huipentui aina hopeamitaliin asti, jolloin Kuisma kerrytti tehoikseen 27 minuutissa 8,9 pistettä, 3,6 levypalloa ja 2,2 syöttöä ottelua kohden. Kahden pisteen heitot upposivat 41,9% ja kolmen pisteen heitot 28,4% tarkkuudella.
Kuluva kausi tulee olemaan Kuismalle kymmenes naisten Korisliigassa. Orimattilan Jymyn kasvatin liigataival alkoi jo 2009-2010 kaudella Orimattilalaisen Team S-Hämeenmaan riveissä.
- Liittyminen joukkueeseen kesken kauden tuo tietysti omanlaiset haasteensa, mutta uskon, että juuri tähän tuttuun ympäristöön, seuraan ja joukkueeseen on kuitenkin helpointa tulla mukaan. Täällä pääsee täysillä satsaamaan pelaamiseen, ja siitä nautin edelleen todella paljon, Kuisma kommentoi paluuta tuttuun ympäristöön seuran tiedotteessa.
- Näen nykyisessä joukkueessa paljon potentiaalia, jota ei ole vain saatu vielä ulosmitattua. Ensisijaisena tavoitteenani on, että pystyn omalla työlläni auttamaan joukkuetta saavuttamaan parhaimpansa. Henkilökohtaisesti tavoittelen, että saan onnistuneesti siirrettyä viimeisen vuoden aikana oppimani myös peliin. Mikäli tämä onnistuu, uskon pelaavani paremmin kuin koskaan aiemmin Taret -paidassa.
- Kaisa tuo meille leveyttä ja laatua joukkueeseen. Hän on esimerkillinen harjoittelija ja sopeutunut uuteen joukkueeseen jo muutaman viikon aikana todella hyvin. Kaisa tuo urheilullisuutta ja kokoa laitureiden sekä pelintekijöiden puolustukseen. Hyökkäyksessä hänellä on heittovoimaa ja rauhallisuutta tehdä oikeita päätöksiä saadessaan pallon. Oikein hyvä lisä meidän porukkaan, Kouvottarien päävalmentaja Joonas Frimodig taustoittaa.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.
Keskiviikon ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen BC Nokian 75-71.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittajiksi ylsivät PeKa, Pyrintö, Honka ja ViVe.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella pelillä. Illan voittajia olivat toisen voittonsa ottanut EBT ja kautensa avannut Pyrintö.
Perjantain ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut haki voiton Helsingistä HBA-Märskyn kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 83-48.
Naisten Korisliiga pyörähti käyntiin neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, HBA, BC Nokia ja EBT.
Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.