15.7.2024 12:00 Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen sopimuksen laituri Kalle Peltosen kanssa. Jyväskyläläisen HoNsUn kasvatti siirtyy Uuteenkaupunkiin Nokialta, jossa hän voitti viime kaudella uransa toisen Suomen mestaruuden.
Viime kaudella Kalle Peltonen pelasi BC Nokian keltapaidoissa. Kuva: Korihait
201-senttinen Peltonen aloittaa Korihaissa viidennen Korisliiga-kautensa. Aiemmin kaksi kautta Kauhajoella sekä Nokialla pelannut laituri on viimeistellyt 144 liigaottelussa keskimäärin 3,0 pistettä ja 1,8 levypalloa. Kauhajoella pelatessaan Peltonen saavutti sekä Suomen mestaruuden että SM-hopeaa.
– Hienoilla fiiliksillä tulen Uuteenkaupunkiin! Voisi sanoa, että nyt on oikea hetki tulla kaupunkiin, kun korisbuumi on korkealla ja uusi halli valmistumassa, Peltonen tunnelmoi.
Kahden kauden stintti Nokialla päättyi keväällä sensaatiomaiseen Suomen mestaruuteen. Peltosella oli tärkeä rooli mestaruusjoukkueen rotaatiossa ja pudotuspeleissä peliaikaa kertyikin vajaat 13 minuuttia ottelua kohden.
Peltonen ei omien sanojensa mukaan ole täysin sisäistänyt vielä, että viime kausi päättyi kuten päättyi. Yksi opetus kaudesta oli kuitenkin se, että yhteispelillä kaikki on mahdollista, vaikka budjetti ei välttämättä ole sarjan suurin. Tämän hän pitää mielessä tullessaan Korihaihin.
– Korihaissa on paljon tuttuja naamoja, kuten Bojan Sarcevic, Thomas Vehmanen ja Valtteri Pihlajamäki. Uskon pelisysteemin sopivan mulle, ja Bojanhan nyt tekee ympärillä olevista pelaajista parempia, Peltonen kommentoi.
Seitsemän nuorten maaottelua pelannut Peltonen on korin läheisyydessä monipuolinen työjuhta, jonka merkitys ei aina näy perinteisissä tilastoissa. Heittovoimaa löytyy myös kolmen pisteen viivan takaa.
– Voimaa ja taitoa löytyy sekä halua laittaa palloa eteenpäin, sillä vanhemman koulukunnan syöttökoripallo on lähellä sydäntä, hän kuvailee itseään pelaajana.
– Suomen Boris Diaw, Peltonen naurahtaa.
Takamiehet
Laiturit
Sentterit
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.
Saksan Bundesliigassa Tuomas Iisalon apuvalmentajana toiminut ja Helsinki Seagullsin päättyneenä keväänä Suomen mestaruuteen johdattanut Vesa Vertio, 42, palaa kansainvälisille kentille allekirjoitettuaan yksivuotisen sopimuksen Liettuan hallitsevan hopeamitalistin ja FIBA Mestarien liigaa pelaavan Rytas Vilnan kanssa.
Vilppaan koripallomiehistö on lähes valmis lokakuussa käynnistyvään Korisliigaan. Kolmas ulkomaalaisvahvistus on 196-senttinen laituri Jalen Brooks, joka pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa. Vilpas hakee neljättä ulkomaalaista nelospaikalle.
Salon Vilpas on solminut monivuotisen jatkosopimuksen takamies Eero Innamaan (26) kanssa. Sopimus ulottuu kevääseen 2028 saakka, joten turkulaislähtöinen Innamaa nähdään Vilppaan paidassa ainakin seuraavat kolme kautta.
206-senttinen, 108-kiloinen Ze´Rik Onyema on Salon Vilppaan toinen ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle. Onyema kohtasi Vilppaan ensimmäisen ulkomaalaishankinnan, Claudell Harris Jr.:n, viime kaudella NCAA:n kivikovassa Southeastern Conferencessa. Kymmenen sopimuspelaajaa tulevaksi kaudeksi kerännyt Vilpas hakee vielä kahta vahvistusta riveihinsä.
Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.
Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.