17.7.2024 15:07 Torpan Pojat on tehnyt kolme sopimusta ensi kaudelle: joukkuetta tulevat vahvistamaan takapelaaja Kali Pocrnic, kakkospaikkaa pelaava Sarah Gates sekä sentterin tontilla viihtyvä Anni Mujunen.

Pointin paikalla viihtyvä Kali Pocrnic päätti yliopistouransa voittamalla kansallisen mestaruuden ja pokkaamalla samassa yhteydessä turnauksen MVP-palkinnon. Pocrnic on luonnollinen johtaja, joka ei pelkää suuriakaan hetkiä. Hän osaa luoda tilanteita sekä itselleen että muille.
– Kali on pelinjohtaja ja loistava johtaja joukkueelle. Hän antaa 100 prosenttia joka ilta ja on nälkäinen näyttämään taitonsa ammattilaistasolla, ToPon päävalmentaja Arttu Tammi kommentoi sopimusta.
– Olen innoissani päästessäni liittymään joukkueeseen tulevalla kaudella ja odotan innolla kaikkien tapaamista! En malta odottaa, että pääsen aloittamaan ammattilaisurani Suomessa, Pocrnic kommentoi joukkueeseen liittymistä
ToPo saa riveihinsä myös toisen kanadalaisen, kakkospaikan pelaaja Sarah Gatesin McMasterin yliopistosta. Gates oli kansallisen mestaruusjoukkueen kapteeni ja MVP. Sarah sai koulussaan myös Vuoden naisurheilija -tunnustuksen vuonna 2023.
Gates aloitti ammattilaisuransa viime vuonna Saksan Bundesligassa pirteästi ennen loukkaantumistaan marraskuussa.
– Kuulimme vain positiivisia asioita Sarahista. Hän on voittaja, loistava heittäjä ja käyttäytyy kuin todellinen ammattilainen. Sarah on tehnyt kovasti töitä kuntoutuksensa eteen ja ansaitsee ehdottomasti mahdollisuuden näyttää potentiaalinsa, jota selvästi on paljon, Tammi kommentoi tuoretta hankintaa.
– Olen todella innoissani päästessäni liittymään joukkueeseen tulevalla kaudella. Olen kuullut niin mahtavia asioita kaupungista, kulttuurista, seurasta ja faneista, enkä malta odottaa, että pääsen sinne ja aloitamme yhdessä, Gates sanoo.
Anni Mujunen tähtipaitoihin
Aiemmin naisten divarissa HyPoa ja Korisliigassa HBA:ta edustanut sentteri tuo ToPon korin alle kokoa ja kovuutta. Parhaalla divarikaudellaan Mujunen esiintyi vakuuttavalla tuplatupla-keskiarvolla (14,3/12,6) HyPon paidassa.
– Mahtavaa saada Anni mukaan rosteriimme! Haluamme antaa nuorille pelaajille mahdollisuuksia mennä eteenpäin urallaan ja taata jatkossa kannustava pelaajapolku junioreistamme naisten edustusjoukkueeseen asti. Annilla on varmasti vielä potentiaalia ulosmitattavana. Hienoa nähdä, mihin kaikkeen Anni meillä yltää, kommentoi ToPon general manager Saara Wahlgren.
Naisten Korisliigan sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kävi hakemassa vieraspisteet Hongan kustannuksella. Ottelu päättyi vieraille 97-63.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voitot niissä kirjattiin kärkipään joukkueilla, kun EBT ja Peli-Karhut keräsivät sarjapisteitä.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu, jossa Kouvottaret sai vieraakseen BC Nokian. Kotijoukkue vei jännittävän ottelun nimiinsä 82-77.
Naisten Korisliigassa PeKa palasi parketille tauon jälkeen. Illan ottelussa kotkalaiset kaatoivat HBA:n 82-67.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Siinä Tapiolan Honka kaatoi kotikentällään ToPo:n 81-61.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Pyrintö paransi asemiaan kärkitaistelussa, kun taas BC Nokian asema parani pudotuspelitaistossa.
Naisten Korisliigan päivän ainoassa ottelussa Vimpelin Veto haki vierasvoiton Helsingistä. HBA-Märsky jäi Vedon jalkoihin lukemin 93–89.
Naisten Korisliiga palasi joulutauolta kolmella ottelulla. Voittajiksi ylsivät ViVe, Honka sekä Pyrintö.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Jeanae Terry.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.