6.7.2018 12:08 Mestarijoukkueen monivuotinen kapteeni Laura Lehtoranta, 34, jatkaa vuoden sopimuksella PeKassa. Joukkueen ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus on 23-vuotias Ashli Payne.
Laura Lehtoranta aloittaa syksyllä jo uransa 18. kauden naisten Korisliigassa. Kuva: Ville Vuorinen
KTP-kasvatti Laura Lehtoranta on pelannut yhtä vaille kaikki peräti 17:sta liigakaudestaan Peli-Karhuissa. Viime kaudella Lehtoranta johdatti kapteenina joukkueensa naisten Korisliigan mestaruuteen ja kirjasi 38 pelaamassaan ottelussa keskimäärin 4,4 pistettä, 2,1 levypalloa ja 1,6 syöttöä.
Palkintokaapissaan 172-senttisellä takamiehellä on neljä SM-kultaa, kaksi SM-hopeaa, kolme SM-pronssia sekä kaksi Suomen Cupin voittoa.
– Laura jatkosopimus on meille erittäin tärkeä asia. Hän on loistava heittäjä ja kokemuksensa myötä pelaa yleensä sitä paremmin mitä tiukempi paikka on. Nuori joukkue tarvitsee myös Lauran kaltaista johtajaa, päävalmentaja Roope Mäkelä kertoo seuran tiedotteessa.
Joukkue on kiinnittänyt myös ensimmäisen ulkomaalaispelaajansa, kun 23-vuotias ja 183-senttinen Ashli Payne saapuu Kotkaan. Payne pelasi ensimmäisen ammattilaiskautensa viime kaudella Portugalin pääsarjassa Gdessan joukkueessa tilastoiden 15 pistettä ja 10,3 levypalloa ottelua kohden. Joukkue pelasi myös Eurocupia kuuden ottelun verran ja niissä Payne kirjasi keskimäärin 14,5 pistettä.
– Ashli on isoksi pelaajaksi erittäin hyvä kolmen pisteen heittäjä. Hänellä on myös hyvät sisäpelaajan ominaisuudet ja erinomainen levypallokeskiarvo viime kaudelta. Uskon että hän sopii monipuolisuudellaan liikkuvaan pelitapaamme erinomaisesti, Mäkelä kommentoi.
Vimpelin Veto on tehnyt sopimuksen yhdysvaltalaispelaaja Sara Puckettin kanssa.
Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.
19-vuotias, takakentällä viihtyvä Ella Sahuri siirtyy Tapiolan Honkaan kaudelle 2025-26. Heinolalaiskasvatti on pelannut viimeiset kolme kautta Lahti Basketballin Team Lemkemissä naisten 1. divisioonaa.
Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.
Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue, kotkalainen Peli-Karhut, vahvistuu Lappeenrannan Catzista Kotkaan siirtyvällä 175-senttisellä ja 19-vuotiaalla Veera Mäntykivellä.
ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 175-senttisen ja 26-vuotiaan lahtelaisen SB-Girls kasvatin Jasmina Jonesin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Jonesille ensimmäinen Naisten Korisliigassa.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 23-vuotiaan PuHu Junioreiden kasvatti Johanna Rädyn kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Rädylle viides Naisten Korisliigassa Kouvottarien paidassa
Peppi Lohko, 20, on palannut Sienan yliopistosta takaisin Suomeen ja liittyy Tapiolan Hongan naisten korisliigajoukkueeseen kaudelle 2025-26. SB-Girlsin lahtelaiskasvatti on pelannut viimeisen kahden kauden aikana liigatasolla Espoo Basket Teamissa ja HBA-Märskyssä. Lohko on myös tuttu kasvo nuorten maajoukkueista menneiltä kausilta, joissa hän edusti Suomea 42 nuorten maaottelussa.