Karhu Basket jatkoi joulun alla kotivoittojensa putkea

21.12.2019 18:52 Turun NMKY:n kasvatti Eero Innamaa tehoili uudeksi ennätyksekseen 19 pistettä.

Turun NMKY:n kasvatti Eero Innamaa tulitti Uraa vastaan Korisliiga-ennätyksekseen 19 pistettä. Kuva: Ville Vuorinen

Kauhajoen Karhu Basket pääsee joulutauolleen voiton maku suussa, sillä Kaarinan Ura Basket eGameStars kaatui Kauhajoella lukemin 93–72 (44–36).

Karhu Basketille voitto oli seitsemäs peräkkäinen kotiparketilla. Ura sen sijaan on vieraskentillä hävinnyt nyt jo kahdeksan kertaa putkeen.

Karhu Basket oli niskan päällä jokaisella neljänneksellä. Ura kuitenkin roikkui pitkään sitkeästi iskuetäisyydellä. Vasta päätösjaksolla ero repesi ratkaisevasti kotijoukkueen eduksi.

– Tulimme otteluun hieman unisesti, mutta kun homma lähti kulkemaan, niin peli eteni kuin omalla painollaan. Eero Innamaa tuli penkiltä ja sytytti meidät. Se helpottaa aina kaikkien pelaamista, kun vaihtopenkiltä tulee onnistumisia, Samuel Givens (23/5/3s/3r/) kiitteli Elisa Viihteen haastattelussa.

Turun NMKY:n kasvatti Innamaa (19/3/1s) kasasi Korisliigan ennätyspisteensä, 19, vain alle 17 minuutin peliajalla. Toista kauttaan Karhu Basketissa pelaavan 21-vuotiaan pelintekijän edellinen piste-ennätys oli 9.

Myös Raision Palloseuran 25-vuotias kasvatti Mikael Laihonen (12/7) esiintyi jälleen kerran edukseen oranssipaidassa.

– Innamaalle ja Laihoselle tämä on ollut hieno mahdollisuus. Ja kun pelaajat käyttävät mahdollisuutensa erinomaisesti, niin kyllähän se lämmittää valmentajan mieltä todella paljon, Karhu Basketin päävalmentaja Janne Koskimies mietti viitaten sentteri Evan Yatesin yllättävään lähtöön.

Ura Basket joutui tulemaan Kauhajoella toimeen ilman levypallovoimaista Dustin Thomasia. Uralta parhaiten onnistuivat takakentän Jaytornah Wisseh (24/5/3s) ja Trey Niemi (14/3).

Joulutauon jälkeen Karhu Basket isännöi Tampereen Pyrintöä lauantaina 28. joulukuuta. Uran kausi jatkuu samaisena päivänä Salossa.

Ottelutilasto

 
6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

Näytä lisää vastaavia