Karhu ja KTP vierasvoittoihin Karjalassa

18.10.2013 20:50 Edellisessä Korisliiga-ottelussaan kauden ensimmäisen tappionsa kokenut Kauhajoen Karhu otti pettymyksen takaisin korkojen kera kaatamalla Markus Moleniuksen huippuillan johdolla Kataja Basketin Joensuussa 73–79 (27–40). KTP kasvatti perättäisvoittojensa määrän neljään narraamalla Namikaa Lappeenrannassa.

Niko Mattila pussitti Karhulle ratkaisevat vapaaheitot Joensuussa.

Karhun Markus Molenius on noussut ryminällä Korisliigan kotimaisten tehomiesten joukkoon.

Chris Owensin KTP oli ylivoimainen Lappeenrannassa. Kuvat: Kai Kilappa & Francois Perthuis.

Ilman polvivaivaista tehomiestään Quincy Hankins-Colea Joensuuhun lähtenyt Karhu sai pelinsä vapautumaan Joensuun LähiTapiola Areenalla saatuaan heti kättelyssä muutaman kolmosen uppoamaan.

 

Peräti viisi pohjanmaalaisjoukkueen pelaajaa onnistui avauspuoliskolla kaaren takaa ja Karhun puolustus sai Katajan näyttämään tahmealta pitkälle pelin kolmannelle jaksolle.

 

Kauhajokiset johtivat peliä parhaimmillaan numeroissa 27–42, jolloin Kataja-luotsi Jukka Toijalan piirtelemät puolustuspään kuviot alkoivat hiljalleen purra vieraisiin. Kaksi minuuttia ennen loppua joensuulaiset nousivat Renaldo Majorin korilla kahden pisteen päähän (70–73) pakottaen Karhun aikalisälle.

 

Vieraat eivät kuitenkaan sortuneet hätäilyyn, vaan pitivät rutiinilla pelin hallinnassaan. Andre Williamson, Niko Mattila ja Markus Molenius onnistuivat vapaaheittoviivalta kuudesti kahdeksalla yrittämällä ja nostivat Karhun voittojen määrän neljään.

 

– Kyllähän tämä peli koko joukkueen puolustuspelaamiseen ratkesi. Kataja sai kolmannella jaksolla omaan peliinsä ryhtyä, ja kyseistä kymmenminuuttista lukuun ottamatta olimme erittäin hyviä puolustuksessa. Suuri ilonaihe oli myös se, että keräsimme 18 korisyöttöä, eli jaoimme erinomaisesti vastuuta joukkueena, Karhun päävalmentaja Ari Tammivaara iloitsi.

 

Kaikki viisi kakkostaan pussittanut Markus Molenius (20/6) oli Karhun vierasvoiton sankari. Andre Williamson (15/11), Antwine Williams (12/0/10 syöttöä) ja kauden ensimmäisen liigapelinsä pelannut Akeem Johnson (10/4) merkitsivät myös kaksinumeroiset pisteet.

 

– Moleniukselta jälleen erittäin hyvä peli ja Niko Mattilalta tärkeät, ratkaisevat vapaaheitot loppuhetkillä, Tammivaara kiitteli.

 

Mike Morrison (15/5) ja Teemu Rannikko (13/1) olivat Katajan tehoykköset. Morrisonin tehoja rajoittivat tosin kahdeksan pallonmenetystä.

 

KTP myllytti Lappeenrannassa

 

Korisliigan hallitsevan hopeamitalistin KTP-Basketin perättäisten voittojen sarja kasvoi neljän mittaiseksi, kun kotkalaiset tekivät tuloksellisen vierasmatkan lumisateiseen Lappeenrantaan.

 

Vaikka kotkalaiset olivat matkassa ilman jalkavaivaista kanadalaislaituriaan Sefton Barrettia, onnistuivat vieraat myllyttämään kotijoukkueen parketin rakoihin jo ensimmäisillä minuuteilla. Brandon McKnightin ollessa sivussa takelteli Lappeenranta pelinrakentamisensa kanssa pahanlaatuisesti ja verkko soi toisessa päässä kenttää kaikin mahdollisin kuviteltavissa olevin tavoin.

 

KTP:n johto kasvoi parhaimmillaan 42 pisteeseen, ennen kuin Namika sai päätösneljänneksellä pelin juonesta kiinni ja sai kavenneltua lukemat kohtuullisiksi. Voitto matkasi Kotkaan pistein 65–95 (26–53).

 

Amerikkalaiset Chris Owens (21/5) ja Sharaud Curry (19/6/5 riistoa) kirjauttivat kovimmat kotkalaistehot, unohtamatta mm. Timo Heinosen (14/3), kaikki neljä kolmostaan säkittäneen Aleksi Akpason (14/2) ja Samuli Vanttajan (10/4) panosta vieraille.

 

Namikasta parhaiten kotkalaiskyydissä pysyivät Greg Logins (18/8) sekä Todd Brown (17/9/6 syöttöä). Viidellä tappiolla kautensa aloittanut Namika hakee seuraavan kerran avausvoittoaan ensi viikon keskiviikkona Lahdessa.

 

Lisätietoja: Korisliiga
 
5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

Näytä lisää vastaavia