25.2.2012 Kauhajoen Karhu on vahvistanut liigajoukkuettaan siirtorajan lähestyessä Janne Rekolalla. 26-vuotias ja 192-senttinen Rekola siirtyy Kauhajoelle Lahdesta.

Janne Rekola vahvistaa loppukauden ajan Kauhajoen Karhua. Kuva: Francois Perthuis.
Loukkaantumissumasta lähes koko kauden kärsineelle Kauhajoen Karhulle Rekola tuo tarvittavan lisän niin otteluihin kuin harjoituksiinkin.
– Nyt, kun Eldar Skamo pikkuhiljaa palaa kokoonpanoon ja Janne liittyy joukkueeseen, voimme ensi viikolla nostaa harjoitusintensiteettiämme jälleen oikealle tasolle, kertoo Karhun päävalmentaja Ari Tammivaara.
– Janne tuntee Ilkka Vuoren ja Vesa Mäkäläisen entuudestaan ja tätä kautta saimme kontaktin pelaajaan. Olen tyytyväinen, että Jannen siirtoasiat järjestyivät ripeästi ja mies on pelivahvuudessa jo (lauantaina) Korihaita vastaan, Tammivaara jatkaa.
Janne Rekola on saanut peliaikaa tällä kaudella kymmenessä Namika Lahden ottelussa. Kyseisissä peleissä hänen peliaikansa on ollut lähes 12 minuuttia ja tilastoihin on kirjattu 2,1 pisteen ja 1,0 levypallon keskiarvot.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.