17.1.2015 Kauhajoen Karhu vahvisti Korisliigan kakkossijaansa otettuaan lauantain ainoassa liigapelissä helpon 94-70 (50-29) -kotivoiton Namika Lahdesta. Peli ratkesi käytännössä jo toisen neljänneksen puolivälissä Karhun repäistyä 20 pisteen johdon. Namika ei päässyt enää tuon jälkeen lähituntumaan.
Bojan Sarcevic pommitti 21 pistettä, kun Karhu vei Namika Lahtea. Kuva: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.
- Varsin rikkonaiseen harjoitusviikkoon nähden joukkueen peli-ilme oli yllättävän hyvä. Liikkuvuus molemmissa päissä oli erinomaista, kehui Karhun valmentaja Sami Toiviainen.
Ilman jalkavaivaista Devonne Gillesiä pelanneen Karhun tehokkain oli Bojan Sarcevic 21 pisteellä. Peräti kuusi Karhun peluria ylsi kaksinumeroisiin pisteisiin.
Namikasta samaan kykenivät vain Davis Gonzalvez 15:llä ja Vesa Mäkäläinen 12 pisteellä.
Sarcevic rikkoi samalla tasalukuja sekä peliminuuteissa että riistoissa. Hänellä on nyt koossa yli 10000 peliminuuttia Korisliigan runkosarjassa ja yli 500 riistoa. Minuuteissa 26-vuotias Sarcevic on kaikkien aikojen tilastoissa sijalla 22, kun taas riistoissa hän on 18. sijalla.
Tampereen Pyrinnön Damon Williams taas rikkoi eilen 700 riiston rajan ottelussa Salon Vlipasta vastaan. Nyt hänen yhteismääränsä on 701, kun takana on 385 runkosarjapeliä. Yhden ottelun ennätys Williamsilla on seitsemän riistoa.
Williams on kaikkina aikoina runkosarjan kolmanneksi eniten riistoja hakenut pelaaja, sillä vähintään 600 riistoon ovat päässeet Williamsin lisäksi Gerald Lee Sr. (1145), Petri Virtanen (611), Kari-Pekka Klinga (607) ja Andre Foreman (603).
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.