17.1.2015 Kauhajoen Karhu vahvisti Korisliigan kakkossijaansa otettuaan lauantain ainoassa liigapelissä helpon 94-70 (50-29) -kotivoiton Namika Lahdesta. Peli ratkesi käytännössä jo toisen neljänneksen puolivälissä Karhun repäistyä 20 pisteen johdon. Namika ei päässyt enää tuon jälkeen lähituntumaan.

Bojan Sarcevic pommitti 21 pistettä, kun Karhu vei Namika Lahtea. Kuva: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.
- Varsin rikkonaiseen harjoitusviikkoon nähden joukkueen peli-ilme oli yllättävän hyvä. Liikkuvuus molemmissa päissä oli erinomaista, kehui Karhun valmentaja Sami Toiviainen.
Ilman jalkavaivaista Devonne Gillesiä pelanneen Karhun tehokkain oli Bojan Sarcevic 21 pisteellä. Peräti kuusi Karhun peluria ylsi kaksinumeroisiin pisteisiin.
Namikasta samaan kykenivät vain Davis Gonzalvez 15:llä ja Vesa Mäkäläinen 12 pisteellä.
Sarcevic rikkoi samalla tasalukuja sekä peliminuuteissa että riistoissa. Hänellä on nyt koossa yli 10000 peliminuuttia Korisliigan runkosarjassa ja yli 500 riistoa. Minuuteissa 26-vuotias Sarcevic on kaikkien aikojen tilastoissa sijalla 22, kun taas riistoissa hän on 18. sijalla.
Tampereen Pyrinnön Damon Williams taas rikkoi eilen 700 riiston rajan ottelussa Salon Vlipasta vastaan. Nyt hänen yhteismääränsä on 701, kun takana on 385 runkosarjapeliä. Yhden ottelun ennätys Williamsilla on seitsemän riistoa.
Williams on kaikkina aikoina runkosarjan kolmanneksi eniten riistoja hakenut pelaaja, sillä vähintään 600 riistoon ovat päässeet Williamsin lisäksi Gerald Lee Sr. (1145), Petri Virtanen (611), Kari-Pekka Klinga (607) ja Andre Foreman (603).
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.