Karhulle kuudes perättäinen voitto, myös Kouvot voittoon

11.2.2017 Miesten Korisliigan puolella Kauhajoen Karhu ylsi kuudenteen perättäiseen voittoon kukistamalla Tampereen Pyrinnön kotonaan 92-90 (42-46) ja Korihaille tappio oli 13. peräkkäinen, kun Kouvot haki vierasvoiton lukemin 81-87 (31-44).

Joonas Lehtoranta ja Karhu nappasi kotivoiton Pyrinnöstä.

Steven Pledger ja Kouvot puolestaan vieraissa Korihaista. Kuvat: Erkki Hautaviita.

Alussa palloa hukannut kotijoukkue oli helisemässä Pyrinnön kanssa, mutta sai Juho Lehtorannan (11/1) ja Austin Hollinsin (12/3) kolmosilla otteen pelistä ja avausneljännes kirjattiin isännille 27-23.

Vieraat nousivat toisella kympillä tappioasemasta Tyrone Nelsonin (16/7) onnistumisilla johtoon ja puoliajalle Kauhajoella mentiin 42-46 -vierasjohdossa.

- Panostimme levypallopeliin ja se oli alussa hyvää. Lopussa Karhu pisti alta palloa koriin, mikä sitten pelin ratkaisi. Hyökkäsimme hyvin ja saimme paljon vapareita, mutta niissä emme onnistuneet, Pyrinnön Topias Palmi (15/4) tuumasi.

Tasaisena edenneen kolmannen neljänneksen jälkeen voittajaa haettiin aina loppuun asti. Karhu kävi jo 11 pisteen johdossa päätösneljänneksen alussa, mutta Pyrintö nousi vielä peliin mukaan. Kotivoiton vapaaheittoviivalta Karhulle sinetöi kuitenkin Bojan Sarcevic.

- Pyrintö pelasi hyvin ja olisi voinut tänään voittaa. Onneksi saimme muutamia pisteputkia, kun puolustuksessa tuli vähän onnistumisia. Tehot jakaantuivat tänään tasaisesti, Karhu-luotsi Sami Toiviainen pohti ottelun jälkeen.

Korihaiden loppukiri jäi vajaaksi

Otteluun ennakkosuosikkina lähtenyt Kouvot vei alun kangertelun jälkeen avausneljänneksen lopulta nimiinsä lukemin 16-28.

Toisella neljänneksellä ero lähenteli jo 20 pistettä, mutta Korihait pysyi pinnalla Mikael Herbertin (16/3) onnistumisten ansiosta ja puoliajalla Pohitullin tulostaululla välkkyi 31-44 -vierasjohto.

- Alku oli erittäin hyvää, ihan kärkikastia sekä hyökkäyksessä että puolustuksessa. Liikutettiin palloa erittäin hyvin ja kahdessa kuukaudessa ollaan tultu paljon eteenpäin, Kouvojen päävalmentaja Pieti Poikola summasi.

Kouvojen johto oli vielä 15 pistettä päätösneljännekselle lähdettäessä, mutta kotijoukkue laittoi viimeisellä neljänneksellä heittovoimaisen viisikon kentälle ja nousi yhtäkkiä kahden pisteen päähän. Takaa-ajo ei kuitenkaan aivan riittänyt ja Kouvot nappasi sarjapisteet matkaansa tarkan vapaaheittotyöskentelyn ansiosta.

- Neljännellä jaksolla ei ollut ”kömppäjalkoja” kentällä. Erona oli lopulta se, että Kouvolan viimeistely oli tiukassa paikassa tehokasta. Viimeisen neljänneksen taisteluilme kantoi vain lähelle, Korihaiden päävalmentaja Jarno Nikula kertoi.

Voittajien tehokkaimmat olivat 25 pistettä heittänyt Raheem Appleby sekä Steven Pledger (19/8). Isänniltä Herbertin lisäksi onnistuivat 12 pistettä heittäneet Panu Peltokangas ja Mikko Jalonen.

 
10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

Näytä lisää vastaavia