26.10.2019 18:04 Ulla Karlsson ja Vesa Walldén on palkittu Suomen Olympiakomitean kultaisella ansiomerkillä Suomen Koripalloliiton syksyn liittokokouksessa. Ansiomerkit ovat kunnianosoitus molempien 30-vuotista työuraa kohtaan Koripalloliitossa.
Vesa Walldénille tuli täyteen 30 työvuotta Koripalloliitossa päivälleen lauantaina. Ulla Karlsson saavuttaa saman rajapyykin ensi helmikuussa. Kuva: Matti O. Koskinen
Suomen Koripalloliitto juhlii parhaillaan 80-vuotista taivaltaan. Vesa Walldénille tuli täyteen 30 työvuotta Koripalloliitossa päivälleen lauantaina. Ulla Karlsson saavuttaa saman rajapyykin ensi helmikuussa. Sekä kilpailupäällikkö Karlsson, 54, että yhteyspäällikkö Walldén, 56, ovat toimineet laaja-alaisesti niin liiton alueorganisaatioissa, maajoukkuetehtävissä kuin liiton toiminnanjohtajanakin.
Suomalainen koripallo on ollut vahvassa nousukiidossa koko 2000-luvun niin kotimaassa kuin kansainvälisessä koripalloperheessäkin; Susijengistä on kasvanut koko kansan lemmikki, nuorten maajoukkueet ovat lähestyneet kansainvälistä kärkeä, harrastajamäärät ovat suuremmat kuin koskaan ja Suomessa on järjestetty kansainvälisestikin palkittuja koripallon arvokisoja.
Molemmilla työntekijöillä on ollut merkittävä rooli koripallon viime vuosikymmenten nousukiidossa. Olympiakomitean kultaiset ansiomerkit saivat palkitut nöyräksi.
- Iso kiitos kaikille seuraihmisille ja työkavereille yhteisistä vuosista. Matka on tähän asti ollut ikimuistoinen. Olen ollut etuoikeutettu, että olen omasta harrastuksesta saanut päivittäisen työn koripallon parissa, jossa olen tavannut toinen toistaan hienompia ihmisiä ja solminut elämänikäisiä tuttavuussuhteita, Ulla Karlsson tunnelmoi palkinnon saatuaan.
- Maailma on muuttunut paljon vuodesta 1986. Koripallo ei silloin ollut hohdokkain laji Suomessa, mutta nyt 2010-luvulla voisi puhua melkein eri lajista. On ollut hienoa olla mukana tässä vuosikymmenet ja olen saanut paljon elinikäisiä ystäviä lajin parista. Ullan ja oman pitkän työuran yhdistävä tekijä on varmasti ollut molempien palava intohimo koripalloon, Vesa Walldén kuvaili.
Koripalloliitto järjestää tilastointikoulutusta kaikille tilastonpitäjille syksyn 2025 aikana. Peruskoulutukset ovat erityisesti uusille tilastoijille. Jatkokoulutus on suunnattu jo aikaisemmin tilastointia tehneille. Kaikkien, jotka haluavat kehittää omaa osaamistaan, kannattaa osallistua koulutukseen. Kaikki koulutukset pidetään etäkoulutuksena (teams).
Urheilijoiden Ammattienedistämissäätiö (URA) myöntää vuosittain opiskeluapurahoja kansainvälistä menestystä tavoittelevien tai aktiiviuransa jo päättäneiden huippu-urheilijoiden opintoihin ammatillisessa oppilaitoksessa, ammattikorkeakoulussa tai yliopistossa. Apurahat lukuvuodelle 2025–26 ovat haettavissa 15.8.–15.9.
Urheilijat voivat suorittaa varusmiespalveluksen Puolustusvoimien Urheilukoulussa Santahaminassa Helsingissä ja Kainuun prikaatissa Kajaanissa. Talvilajien, kuten koripallon, hakuaika päättyy elokuun lopussa.
Vimpelin Vedon yhteisö menetti reilu viikko sitten liikuntahallin tulipalossa peli- ja harjoituspaikan sekä harjoitusvälineet aina palloja myöten. Seura kerää nyt lahjoituksia tukirahastoon. Tavoite on hankkia uusia peli- ja harjoitusvälineitä ja palauttaa harjoittelu- ja peliolosuhteet mahdollisimman nopeasti.
Tämän kesän koripallon EM-kotikisat ovat mukana WWF:n urheilu- ja tapahtuma-alan vastuullisuusmerkin pilottihankkeessa. Elokuun kisat saavat ensimmäisenä Suomessa WWF:n vastuullisuusmerkin.
Koripalloliitto kannustaa kaikkia toimijoita vastuulliseen, eettiseen ja muita lajin parissa toimivia seuroja kunnioittavaan toimintaan niin pelaajasiirtoihin kuin muuhunkin toimintaan liittyvissä asioissa.
Suomen Koripalloliitto kutsuu koripalloseurat ja koulut mukaan yhteisiin korintekotalkoisiin. Tavoitteena on heittää yhdessä miljoona koria elo-syyskuussa Tampereella järjestettävien miesten koripallon EM-kisojen hengessä.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Koripalloliitto viestii laajasti suomalaisen kilpa- ja harrastekoripallon tapahtumista, ihmisistä ja ilmiöistä.
Tamperelainen koripallovalmentaja Kari Kilpinen sai yhden kolmesta tänä vuonna jaettavasta Alfred Kordelinin säätiön lasten ja nuorten valmentajapalkinnosta. Hän on tehnyt poikkeuksellisen merkittävän elämäntyön lasten ja nuorten koripallon parissa.