Kataja avaa Mestarien Liigan kolmannen karsintakierroksen Joensuussa

29.9.2017 Espanjan pääsarjajoukkue Divina Seguros Joventutin toisella karsintakierroksella tiputtanut Joensuun Kataja jatkaa karsintaurakkaansa jo perjantaina, kun kolmannen karsintakierroksen vastustaja, saksalainen Telekom Baskets Bonn, saapuu karsintakierroksen avausotteluun Joensuuhun. Mestarien Liigan lohkovaiheeseen selviävä joukkue ratkeaa kahden ottelun yhteistuloksella.

Ilari Seppälä ja Joensuun Kataja lähtevät perjantaina metsästämään paikkaa Mestarien Liigan lohkovaiheeseen. Metsästysreissu käynnistyy LähiTapiola Areenalla kello 18.30. Kuva: Ville Vuorinen

Katajan toisen karsintakierroksen urotyö perinteikästä Joventutia vastaan oli koko joensuulaisryhmän kollektiivisen työmäärän tuotos. Takakentällä Damier Pitts upotti kovissa paikoissa kovia heittoja ja laiturit Alex Marzette ja Wesley Saunders tuntuivat olevan välillä vähän joka puolella kenttää voittamassa tilanteita Katajalle. Etukentän raatajat, Vesa Mäkäläinen ja Tommi Huolila pitivät puolustuksen lukkoina huolen siitä, että Joventutin hyökkäys pysyi kurissa kun Kataja stoppeja eniten tarvitsi.

- Olen äärimmäisen ylpeä joukkueestamme. Asenne on kaikilla ollut aivan uskomaton. Sanon suoraan, että tapa jolla juuri nämä pelaajat tsemppaavat ja kannustavat toisiaan on jotain, mitä en ole monesti valmentajaurallani kokenut. Se merkitsee minulle valtavasti, totesi päävalmentaja Greg Gibson keskiviikkona jatkopaikan varmistuttua.

- Emme mielestäni ole vielä pelanneet kovinkaan hyvin, mutta olemme paikanneet sitä onnistuneesti kovuudella. Jatkopaikan ansaitsimme, nimenomaan pelaamalla itseämme säästämättä ja itsemme likoon laittaen.

Kolmannen karsintakierroksen vastustaja, saksalainen Telekom Baskets Bonn, on Katajalle tuttu vastus viime vuoden FIBA Europe Cupista. Tuolloin saksalaisryhmä oli etevämpi pudotuspelivaiheessa ja lähetti Katajan keskittymään Korisliigan valloittamiseen.

Tämän kauden painoksessa Telekom Basketsin joukkueessa takakentällä operoi kolmikko Joshua Mayo (181cm/30v), Konstantin Klein (187/26) sekä Ron Curry (193/24), joista Mayo sekä Klein ovat tuttuja kasvoja joensuulaisille viime vuoden kohtaamisista.

Etukentällä Katajan huomio kiinnittyy varmasti kovissa liemissä keitettyyn, Montenegron paidassa EM-kisoissa pelanneeseen Nemanja Djurisiciin (203/25). Djurisic on EM-kisojen lisäksi ennättänyt parin viime vuoden aikana kirjauttaa tililleen kaksi Puolan mestaruutta, sekä pelata niin Euroliigassa, EuroCupissa, FIBA:n Mestarien Liigassa kuin myös FIBA Europe Cupissa.

Kolmannen karsintakierroksen avausottelu pelataan tänään, 29.9., Joensuun LähiTapiola Areenalla. Ottelu on nähtävissä myös Elisa Viihteen Fanseat –palvelun kautta.

Jatkoon menijä määräytyy kahden ottelun yhteistuloksella.

 
5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

Näytä lisää vastaavia