11.4.2006 Joensuun Kataja haki korisliigan välierissä hukkaamansa kotiedun takaisin Namika Lahdelta. Kataja tasoitti välieräsarjan 1-1:een kukistettuaan Namikan Lahden Urheilutalossa lukemin 85-77 (51-50).
Kotijoukkue Lahti aloitti toisen välieräottelun ennakkoluulottomasti siirtyen parhaimmillaan kymmenen pisteen johtoon tilanteessa 18-8.
Toisella neljänneksellä peli tasoittui, mutta tahti ei parketilla muuttunut. Korisukka heilui tiuhaan tahtiin ja molemmille joukkueille jäi parannettavaa puolustuspeliinsä.
Toisin kuin vielä viime lauantaina Joensuussa, Namika Lahden heittopeli meni kuitenkin täysin kipsiin tauon jälkeen. Kataja vei kolmannen neljänneksen ensimmäiset seitsemän minuuttia 13-3 ja siirtyi Clifton Jonesin vaisuista vapaaheitoista huolimatta 64-53 -johtoon.
Ison tukun kolmosia rautoihin heittänyt Lahti hävisi tuon kymmenminuuttisen 15-9 ja viimeiselle neljänneksellä lähdettiin vierasjohdossa 66-60.
Peli kääntyi päätösneljänneksellä lopullisesti Katajalle, kun Alex Wesby, Sami Lehtoranta ja Petri Virtanen olivat vieneet vieraat kolmoskaaren takaa 81-71 -johtoon. Siihen ei Lahti pystynyt enää vastaamaan.
- Peli oli taas tasainen, mutta me heitimme tällä kertaa surkeasti, korosti Joensuun ottelun sankari, Namika Lahden kapteeni Teemu Laine, joka sai tyytyä kotiyleisönsä edessä kuuteen pisteeseen.
Lahti sai 36:sta kolmeen pisteen heitostaan vain kuusi koriin. Fyysisempi ja tarkempi Kataja ei sortunut samaan.
- Pistimme kovat heittomme sisään ja isoilla kavereilla oli asenne kohdallaan korin alla. Tiukkaa vääntöä ja kaiken kaikkiaan hyvä playoff-ottelu, painotti voittajien Virtanen, joka teki ottelussa 26 pistettä.
Lisäksi Virtasen tilastoihin merkittiin kahdeksan levypalloa ja seitsemän koriin johtanutta syöttöä. Virtanen sai hyvää tukea erityisesti Wesbyltä (21/11) ja Bastian Kordyakalta (21/9).
Namikan valmentajan Lars Ekströmin mukaan pääosin pienet asiat ratkaisivat Lahden ottelun.
- Toisaalta puolustimme kehnosti avausjaksolla ja heitimme myöhemmin huonosti.
Voittajien valmentaja Timo Heinonen sai huokaista helpotuksesta. Ainakin hetkellisesti, sille kuume verottaa Katajan voimia.
- Hyvä venyminen sairaalta joukkueelta. Meillä on yli puolet joukkueesta sairaana, joten voi olla, että joudumme jopa anomaan siirtoa keskiviikon ottelulle.
Namika Lahdesta kovimmat tehot keräsi 21 pistettä heittänyt ja kaksi levypalloa noukkinut Michael Kuebler. Tosin Hawaijin miehenkään jyvä ei ollut kohdallaan kaaren takaa: 12 heitosta kolme sisään.
Lahtelaisten vahvimmista esityksestä piti huolen Aki Ulander, kun Jonathan Jones (8/6) oli normaalia vaisumpi. Ottelun vahvasti aloittanut Ulander punnersi 15 pistettä ja kahmi kymmenen levypalloa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.