20.2.2018 Korisliigan siirtomarkkinat käyvät kuumina siirtorajan kynnyksellä. Eurokiireistä Korisliigaan katseensa kohdistanut Joensuun Kataja on irtosanonut takamies Damier Pittsin sopimuksen. Sarjataulukon jumbosijaa hallussaan pitävä Korihait sen sijaan on irtisanonut takamies Kenney Funderburkin sopimuksen.

Vahvoja otteita ajoittain esittänyt Damier Pitts sai lähtöpassit Katajasta.

Kenney Funderburkin ja Korihaiden tiet eroavat. Kuvat: Ville Vuorinen
Korisliigan hallitseva mestari, sarjataulukon sijalla 7. majaileva Joensuun Kataja on päättänyt irtisanoa takamies Damier Pittsin (177cm/28v) pelaajasopimuksen. Kataja etsii uutta pelintekijää ja kertoo uudesta takamiehestään seuran tiedotteen mukaan muutaman päivän kuluessa.
Pienikokoinen takamies urakoi Katajan paidassa Korisliigassa 28 ottelua, joissa mies kirjautti keskiarvoikseen 16,1 pistettä, 6,2 syöttöä ja 3,3 levypalloa ottelua kohden. FIBA Europe Cupissa Pitts operoi 12 ottelussa 16,5 pisteen, 4,9 syötön, 3,7 levypallon ja 1,5 riiston keskiarvoilla.
- Damier on tehnyt meille kentällä paljon hyviä asioita, voittanut joukkueelle muutaman pelinkin, mutta tässä kohtaa meidän on otettava uusi suunta. Emme ole pelanneet viimeisen kuukauden aikana hyvin yhdessä ja vastuu tästä on aina pelintekijällä. Jatkossa meidän tulee muuttaa sekä pelityyliämme, että asennettamme, linjaa Kataja-luotsi Greg Gibson.
Korisliigan sarjajumbo Uudenkaupungin Korihait on purkanut takamies Kenney Funerburkin sopimuksen. Korisliigassa 13 ottelua 9,4 pisteen, 3,2 levypallon ja 3,6 syötön keskiarvoilla pelanneelle Funderburkille kerrottiin asiasta jo tovi takaperin, mutta pakon sanelemana mies pelasi vielä ilmoituksen jälkeen haiparven riveissä.
- Päätös tehtiin jo joku aika sitten. Hän on hoitanut pari tuurauskeikkaa (kotiottelu vs. KTP, vierasottelu vs. Seagulls) sen jälkeen, kun potkut oli jo annettu, Korihaiden toiminnanjohtaja Kalle Klotz kertoo.
Korihait jatkaa kauttaan neljällä ulkomaalaispelaajalla Funderburkin lähdön jälkeen.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.