Kataja irtisanoi Pittsin sopimuksen, Korihait Funerburkin

20.2.2018 Korisliigan siirtomarkkinat käyvät kuumina siirtorajan kynnyksellä. Eurokiireistä Korisliigaan katseensa kohdistanut Joensuun Kataja on irtosanonut takamies Damier Pittsin sopimuksen. Sarjataulukon jumbosijaa hallussaan pitävä Korihait sen sijaan on irtisanonut takamies Kenney Funderburkin sopimuksen.

Vahvoja otteita ajoittain esittänyt Damier Pitts sai lähtöpassit Katajasta.

Kenney Funderburkin ja Korihaiden tiet eroavat. Kuvat: Ville Vuorinen

Korisliigan hallitseva mestari, sarjataulukon sijalla 7. majaileva Joensuun Kataja on päättänyt irtisanoa takamies Damier Pittsin (177cm/28v) pelaajasopimuksen. Kataja etsii uutta pelintekijää ja kertoo uudesta takamiehestään seuran tiedotteen mukaan muutaman päivän kuluessa.

Pienikokoinen takamies urakoi Katajan paidassa Korisliigassa 28 ottelua, joissa mies kirjautti keskiarvoikseen 16,1 pistettä, 6,2 syöttöä ja 3,3 levypalloa ottelua kohden. FIBA Europe Cupissa Pitts operoi 12 ottelussa 16,5 pisteen, 4,9 syötön, 3,7 levypallon ja 1,5 riiston keskiarvoilla.

- Damier on tehnyt meille kentällä paljon hyviä asioita, voittanut joukkueelle muutaman pelinkin, mutta tässä kohtaa meidän on otettava uusi suunta. Emme ole pelanneet viimeisen kuukauden aikana hyvin yhdessä ja vastuu tästä on aina pelintekijällä. Jatkossa meidän tulee muuttaa sekä pelityyliämme, että asennettamme, linjaa Kataja-luotsi Greg Gibson.

Lisätiedot: Damier Pitts

Funderburk lähtee Korihaista

Korisliigan sarjajumbo Uudenkaupungin Korihait on purkanut takamies Kenney Funerburkin sopimuksen. Korisliigassa 13 ottelua 9,4 pisteen, 3,2 levypallon ja 3,6 syötön keskiarvoilla pelanneelle Funderburkille kerrottiin asiasta jo tovi takaperin, mutta pakon sanelemana mies pelasi vielä ilmoituksen jälkeen haiparven riveissä.

- Päätös tehtiin jo joku aika sitten. Hän on hoitanut pari tuurauskeikkaa (kotiottelu vs. KTP, vierasottelu vs. Seagulls) sen jälkeen, kun potkut oli jo annettu, Korihaiden toiminnanjohtaja Kalle Klotz kertoo.

Korihait jatkaa kauttaan neljällä ulkomaalaispelaajalla Funderburkin lähdön jälkeen.

Lisätiedot: Kenney Funderburk

Asiat

 
11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

8.12.2025 15:00 Korisliiga

Kouvojen Stroudille varoitus

Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

Näytä lisää vastaavia