13.1.2007 Korisliigaa johtava Joensuun Kataja teki kauden ennätyspisteensä ja otti toistaiseksi suurimman voittonsa, kun KTP Basket kärsi Joensuussa sarjajohtajalle peräti 53 pisteen murskatappion lukemin 117-64 (55-34).
KTP oli vielä toisen jakson puolivälin vaiheilla vain viiden pisteen päässä, mutta kolmas ja neljäs jakso olivat kauden parhaaseen peliinsä intoutuneen Katajan korijuhlaa numeroin 62-30.
Sami Lehtoranta heitti Katajalle 29 pistettä, Marc Axton 27 ja Anssi Kinnaslampi 20.
Peräti 28 pallonmenetystä sählänneestä KTP:stä Jerald Fields pääsi parhaaksi pistemieheksi vaatimattomalla 12 pisteen saldolla.
Espoon Honka piti sarjataulukossa eron Katajaan kuudessa pisteessä otettuaan Porvoon Tarmosta 109-88 (53-32) -kotivoiton.
Honka lähti karkuteille toisen jakson alussa ja venytti kolmannen jakson lopulla johtonsa jo 29 pisteeseen.
Jukka Matinen heitti Hongalle 26 pistettä ja Matthew Williams 20. Nick DeWitz oli Tarmon tehokkain 22 pisteellä. Joe Nixon pussitti 16 pinnaa.
Tampereen Pyrintö nousi sarjajumbon paikalta kaksi pykälää ylemmäs otettuaan yllättävän ja vieläpä yllättävän suuren 100-74 (46-37) -kotivoiton ToPosta.
Pyrintö hallitsi peliä toisesta jaksosta lähtien kovalla kaukoheittopelillään. Se upotti hyvällä osumatarkkuudella kaikkiaan 15 kolmen pisteen koria. Joukkueesta löytyi huipputasainen tehotrio, kun Dennis Harrison, Mike King ja Eric Washington heittivät 22 pistettä mieheen. Vaisusta ToPosta pääsivät yli kymmenen pisteen vain Alex Wesby 14:llä ja sairauslomalta palannut Logi Gunnarsson 12 pisteellä.
Syyskauden yllätysjoukkue Team Componenta käänsi viiden peräkkäistappion lamansa nyt voiton puolelle, kun Vantaan Pussihukat kaatui Karkkilassa tuloksella 91-69 (49-35).
Componenta hallitsi peliä ensi minuuttien jälkeen, vaikka PuHu käväisi vielä kolmannen jakson lopulla kahdeksan pisteen tuntumassa.
Chris Davis kunnostautui kotijoukkueen tehomiehenä 28 pisteellä. Henry Harrison heitti 20 ja Marcus Jackson 18 pistettä. PuHun tarkin oli Marwan Gaines 20 pisteellä.
(STT)
Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.
Lauantailta 1.2. siirretyn ottelun uusi ajankohta on selvinnyt. Bisons Loimaa ja Salon Vilpas kohtaavat 12. maaliskuuta.
Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.
Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.
Bisons Loimaan ja Salon Vilppaan välinen Korisliiga-ottelu lauantailta 1. helmikuuta on siirretty uuteen ajankohtaan Loimaan liikuntahallin käyttökiellon takia.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.
Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaispelaaja Rashard Odomesin, 29, kanssa. Odomes (198 cm) on tuttu Suomen koripallokentiltä, kun mies pelasi kauden 2020-21 Kataja Basketissa.
Korihaiden Bojan Sarcevic, joka pelaa 19. kauttaan Korisliigaa, ylitti lauantaina jatkoaikadraamassa Kauhajokea vastaan tuhannen runkosarjariiston rajan.
Alemmassa jatkosarjassa pelaava KTP-Basket on solminut sopimuksen kaudella 2022-23 Korisliigan korikuninkuuden Kouvojen riveissä voittaneen takamiehen kanssa.