Kataja palasi liigakentille voitokkaana

12.1.2018 Keskiviikkona FIBA Europe Cupin jatkolohkon kotiottelun pelannut Kataja suoritti paluun liigaparketeille perjantai-iltana KTP:ta vastaan. Joensuun LähiTapiola Areenan kotiyleisö sai tervetulleen startin viikonlopulle, Katajan väkevän avauspuolikkaan raivatessa tien 96-70 (42-24) –kotivoitolle.

Wesley Saunders oli illan päätähti, miehen operoidessa tripla-tuplan Katajan kaataessa KTP:n komeasti kotonaan. Kuva: Vesa Kuukka / Kuvanmaailma

Ottelun ratkaisu nähtiin käytännön tasolla jo ottelun toisella neljänneksellä, jossa Katajan puolustuspeli nousi parrasvaloihin. Vierailijoiden noustua kuuden pisteen etäisyydelle sentteri Kenneth Simmsin korilla, pisti Kataja kaupan kiinni omassa kenttäpäädyssään.

Isännät myllyttivät neljässä ja puolessa minuutissa 17-0 –pisteputken, nousten 23 pisteen karkumatkalle jo ennen puoliaikaa. Mandell Thomas piti kipinää vielä elossa KTP-leirissä vahvoilla otteillaan puoliajan molemmin puolin, mutta Katajan 12-2 –runi kolmannen jakson alkupuoliskolle sinetöi ottelun voittotaistelun isännille.

- Keskiviikon (FIBA Europe Cup) tappion jälkeen tulimme tähän peliin tulisesti ja päättäväisesti. Olimme hyvin keskittyneitä ja puolustus piti hienosti, niputti Kataja-luotsi Greg Gibson.

Wesley Saunders säkenöi illan tähtipelaajana, moniulotteisen laitapelaajan operoitua tripla-tuplan 15 pisteellä, 11 levypallolla ja 11 koriin johtaneella syötöllä. Sisäpelaaja Timothy Williams nakutti 28 pistettä ja repi 7 levypalloa, Alex Murphyn säestäessä 18 pisteellä.

Sentteri Simmsin (12/15/3 syöttöä) tupla-tupla tahditti vieraiden pelaamista molemmissa kenttäpäädyissä, Mandell Thomasin toimiessa KTP:n pistekärkenä 20 pisteellä.

Ottelutilastot: Kataja - KTP

Henkilöt

 
5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

Näytä lisää vastaavia