5.4.2022 20:11 Miesten Korisliigan puolivälierissä illan molemmat ottelut äityivät tiukoiksi kamppailuiksi, mutta vain toisessa tasoitettiin otteluvoitot.

Altavastaaja Kataja tasoitti ottelusarjansa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Kataja Basket oli eilen lähellä venyä yllätykseen Kouvoja vastaan. Tänään venyminen meni loppuun asti. Miesten Korisliigan seitsemänneltä sijalta playoffeihin lähtenyt Kataja taivutti vastustajansa 86–81 ja tasoitti sarjan 1–1:een.
Voittajajoukkueen pistehirmu oli Nicholas Griffin 22:lla, mutta erinomaisesti pelasi myös penkiltä tullut Mikael Laihonen, joka merkkautti kymmenen pistettä ja neljä levypalloa.
– Kouvoilla on todella isoja pelaajia, mutta he joutuvat samalla antamaan jotakin pois. Me saamme tilaa ja heittoja, ja olemme saaneet hyödynnettyä ne. Olemme saaneet vihreää valoa heittää, ja se on hyvä, koska jos ei valmentaja luota heittoon, niin ei siihen luota silloin pelaaja itsekään, kommentoi Laihonen Ruudun haastattelussa.
Kouvojen korkeimmasta pistemäärästä, 21, vastasi Billy Boyd III. Hannes Pöllä kunnostautui levypalloissa kymmenen arvoisesti, vaikka jäikin pisteidenteossa neljään.
Lahti Basketball laittoi erinomaisen vastuksen sarjakärki Kauhajoelle mutta ei pystynyt tasoittamaan sarjaa. Kotikentällään pelanneet lahtelaiset taipuivat tiukan väännön jälkeen 85–89.
Lahden Chris Clarke ylsi triplatuplaan tehdessään 25 pistettä, 14 levypalloa ja 11 koriin johtavaa syöttöä. Kovia lukuja merkittiin myös suomalaisille Ricky Waxlaxille – 15 pistettä – ja Eemi Luukkoselle – 13 pistettä. Siitäkään huolimatta Lahden nuori joukkue ei onnistunut taivuttamaan monissa liemissä keitettyä ennakkosuosikkia.
Kauhajoen kokoonpanossa kuusi eri pelaajaa ylsi kaksinumeroisiin pistesuorituksiin. Korkeimman saldon, 15, keräsi Cameron Jones. Myös takamies Henri Kantonen teki tasaisen varmoja ratkaisuja merkkauttaessaan 12 pistettä, viisi levypalloa ja kolme syöttöä, vaikka hieman kritisoikin omia otteitaan Ruudun haastattelussa.
– Lahti pelasi erittäin hyvät 40 minuuttia ja pisti meidät koville. Tämä oli heiltä aivan selkeä parannus edelliseen otteluun nähden. Jos haluamme katkaista sarjan ensi pelissä, meidän täytyy tulla heti alkujaksosta lähtien sillä intensiteetillä, jolla olemme tottuneet pelaamaan. Tänään emme ihan siinä onnistuneet, ja itsekin esitin tuossa lopussa ihan hyviä esimerkkejä siitä, miten ei pidä pelata, totesi Kantonen.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.