21.3.2012 Joensuun Kataja varmisteli Korisliigan runkosarjavoittoaan hakemalla keskiviikkona Helsingistä Torpan Pojista 83–96 (41–43)-vierasvoiton. Illan muut voittajat olivat Tampereen Pyrintö, KTP-Basket, Salon Vilpas sekä Nilan Bisonsin Loimaalla yllättänyt Lappeenrannan NMKY.
Sami Lehtoranta oli vireessä, kun Kataja haki voiton Kisahallista.
Pasi Riihelä pommitti kolmosillaan Biisonit nurin.
Tim Blue kunnostautui Kymenlaakson paikallispelissä.
Emmanuel Holloway johti Vilppaan voittoon Uudessakaupungissa.
Kenneth Lowen Pyrintö leikitteli Namika Lahden kustannuksella. Kuvat: Kai Kilappa, Kimmo Metsälä & Matti O. Koskinen.
Kataja piti johtoa ToPoa vastaan lähes läpi pelin, mutta ToPo roikkui muutaman pisteen päässä lähes kolmannen jakson lopulle asti. Viimeisellä neljänneksellä Katajan rutiini molemmissa kenttäpäädyissä oli kuitenkin ToPolle liikaa.
– Tämä oli meiltä tasainen esitys ilman notkahduksia. Tärkeintä oli se, että pystyimme vastaamaan ToPon aggressiivisuuteen ja pärjäsimme levypalloissakin, kun ToPo oli nyt pelissä hieman pienempänä, analysoi Katajan päävalmentaja Jukka Toijala.
Katajan tasaiseen tehokvartettiin pääsivät Sami Lehtoranta (21/10), Jared Newson (19/6/3 blokkia), Antti Kanervo (16/2) sekä entistä seuraansa kurittanut Samuel Haanpää (14/8).
Yhä ilman Hanno Möttölää ja Kimmo Muurista pelanneesta ToPosta esille nousivat Justin Hawkins (26/3/3 syöttöä), Timo Heinonen (19/4) ja Carl Lindbom (16/5/2 blokkia).
Lappeenrannan NMKY aiheutti kierroksen yllätyksen hakemalla Loimaalla voiton liigakakkosena majailleesta Nilan Bisonsista 86–88 (49–42)-lukemin. Tuloksen myötä LrNMKY viittä vaille varmisti pudotuspelipaikkansa, mutta saattoi maksaa Bisonsille runkosarjan kakkossijan.
Bisons johti hieman ennen taukoa jo 12 pisteellä, mutta ei kyennyt enää ratkaisevan iskuun. Leijonan lailla taistellut LrNMKY nousi edelle kolmannen jakson puolivälissä, eikä luopunut enää johdostaan.
Vieraiden sankariksi nousi hurjan illan pelannut konkarilaituri Pasi Riihelä (25/6), joka upotti seitsemästä kolmosyrityksestään kuusi. LrNMKY osui kaikkiaan 14 kertaa kaaren takaa. Lawrence Hamm (19/9) ja DeAndre Haynes (19/3/7 syöttöä) säestivät Riihelää. LrNMKY:n voiton tuomaa riemua himmensi Tyler Tiedemanin (5/1/4 syöttöä) loukkaantuminen.
Edelleen ilman Martin Zenoa ja Ryan McDadea pelanneesta Bisonsista parhaat olivat Jeb Ivey (19/5/4 syöttöä), Mikko Koivisto (18/3) ja Michael Nunnally (17/5).
Kymenlaakson koripalloherruus näyttää menevän tällä kaudella Kotkaan, kun KTP otti kauden kolmannen voittonsa Kouvoista 91–79 (45–40)-kotivoitolla.
KTP vahvisti voitolla pudotuspeliasemiaan, kun taas Kouvot tipahti jo kahden voiton päähän pudotuspeliviivasta. KTP voitti kaikki neljännekset muutamalla pisteellä, eikä Kouvot päässyt enää viimeisellä jaksolla kymmentä pistettä lähemmäs.
– Hyvä peli ja hyvä voitto sekä iso askel pudotuspeleihin. Silti puolustus ja muutama hyökkäyskin ovat vielä sellaisia, joita pitää parantaa, kritisoi KTP:n päävalmentaja Sami Toiviainen.
Voittajien tehoista vastasivat tutut Antonio Crocker (28/5) ja Timothy Blue (23/11), joiden lisäksi Michael Pounds (15/1) oli vireessä. Kouvoja tahdittivat Anthony Brown (18/6) ja Josh Gonner (15/4/3 riistoa).
KTP:n ja LrNMKY:n lisäksi tukevan jalansijan pudotuspeleihin otti Salon Vilpas, joka haki Uudessakaupungissa 72–80 (39–37)-voiton kotijoukkue Korihaista. Korihailla ei ole enää teoreettisiakaan mahdollisuuksia nousta pudotuspeleihin. Voitto oli Vilppaalle viides peräkkäinen ja Korihaille vastaavasti tappio viides peräkkäinen.
Korihait kamppaili tasaisesti vielä kolmannella jaksolla, mutta viimeisellä neljänneksellä Vilpas asettui tukevasti kuskin paikalle eikä enää luovuttanut johtoaan.
Salolaisten komeimmat teholuvut tyylittelivät Emmanuel Holloway (24/4/3 riistoa), Allen Durham (12/12) ja Roope Ahonen (12/3/4 syöttöä). Korihaista parhaassa vireessä olivat Jonathan Heard (27/5/4 syöttöä/3 riistoa) ja Nigel Moore (18/6/3 syöttöä).
Katajan runkosarjavoittoa vielä teoreettisesti uhkaava Tampereen Pyrintö otti kierroksen suurimman voiton kukistamalla kotipelissään liigajumbo Namika Lahden helposti 81–59 (41–32).
Pyrintö johti peliä koko ajan ja venytti eron kolmannella jaksolla ratkaisevasti 17 pisteeseen, vaikka parasta Pyrintöä ei Pyynikin illassa nähty.
Ilman kuumeista Antti Nikkilää pelanneesta Pyrinnöstä pääosaa näyttelivät Kenneth Lowe (20/6) ja Antero Lehto (13/2/4 syöttöä). Lahtelaisista pääsivät kaksinumeroisiin pisteisiin vain Brant Bailey (21/8) ja Ryan Brooks (17/8/3 riistoa).
(STT)
Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.
Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.
Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.
Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.
Lauantain Korisliiga-ilta ei jättänyt ketään kylmäksi. Korihait ja Kauhajoki tarvitsivat paremmuuden selvittämiseen kaksi jatkoaikaa. Salon Vilpas puolestaan nousi hurmiollisen viimeisen kympin myötä voittoon Kataja Basketista.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina, kun alemmassa jatkosarjassa Kobrat isännöi Tampereen Pyrintöä. Influenssa-aallon kanssa painiva vierasjoukkue haki vakuuttavan vierasvoiton lukemin 71–105 (31–57).
Helsinki Seagullsin 15 ottelun voittoputkeen johtanut René Rougeau valittiin joulukuun 2024 osalta Korisliigan kuukauden pelaajaksi. Nyt hän analysoi joukkueensa asennetta ja Susijengi-tähti Henri Kantosen saapumista kokoonpanoon. Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 24. tammikuuta Kobrien ja Tampereen Pyrinnön välisellä alemman jatkosarjan ottelulla. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
Puolalaislähtöinen erotuomari Karol Kowalski on vakiinnuttanut asemansa suomalaisessa huippukoripallossa ja eurokentillä. Hän tähtää määrätietoisesti koko ajan korkeammalle roolissa, jossa onnistumista mitataan huomaamattomuudella.