31.10.2007 Pyörätuolikoripallon SM-sarjan ensimmäinen kierros Helsingin Synapsiassa pelattiin 27.-28.10.07. SM-sarjassa on mukana viisi joukkuetta ja tiedossa on tasaisin sarjakausi pitkiin aikoihin.
Ensimmäisen sarjakierroksen ykkönen oli LaNMKY, joka on tällä hetkellä sekoitus Teemu Partasen nuoruuden intoa ja Vesa Sydänmaan ja Jari Rannan kokemuksen tuomaa taktikointia.
Lahti pelasi turnauksen parasta joukkuepeliä, jonka muut saivat kokea erityisesti puolustuspäässä. Lahden korin alle ei päässyt helpolla, ja ohiheiton jälkeen levypallot menivät lahtelaisille. Parhaiten Lahtea vastaan pelasi TSI/NMKY (Tampere), joka pelasi turnauksen alusta loppuun asti kovalla temmolla. Tampereen peli Lahtea vastaan ratkesi tamperelaisten huonoon heittopeliin, sillä pallot menivät koriin alle 30%:n tarkkuudella.
Edellisen kauden mestari PuHu menetti riveistään Teemu Partasen (LaNMKY) ja Jarmo Leppäsen (Honka). Kauden edetessä PuHu löytänee Mika Raunun ja Jorma Niemisen johdolla selkeämmät kuviot hyökkäyspeliin ja tulee olemaan kova vastus kaikille.
Turun Tiikerit on vahvistunut edellisestä kaudesta ja turkulaiset esittivätkin turnauksessa hyvää peliä. Varmuutta joukkueella ei vielä ole ja jatkossa lopputuloksiin vaikuttaa eniten se, miten Turku saa tasonsa pidettyä tasaisena otteluiden alusta loppuun asti. Joukkueen sentterit Esa Ylösmäki ja Juha Raati pystyvät hyvällä yhteispelillä ratkaisemaan otteluita, mutta tiukassa tilanteessa tarvitaan onnistumisia laajalla rintamalla.
Tapiolan Honka jäi tällä kierroksella ilman voittoa, mutta katsomovalmentajat vakuuttivat Hongan olevan keväällä mitalipelien koittaessa iskussa. Nähtäväksi jää, miten Honka raivaa tiensä mitalipeleihin.
teksti: Riikka Juntunen, riikka.juntunen@carousel.fi
Suomi aloitti keskiviikon kaatamalla Armenian aamun ensimmäisessä ottelussa selvin numeroin 73-10. Toisessa kamppailussa länsinaapuri Ruotsi oli parempi 51-44.
Suomi taipui niukasti toistamiseen pyörätuolikoripallon C-divisioonan EM-kisojen toisessa ottelussa. Irlanti vei ottelun nimiinsä 55–43-voitolla.
Suomen ja Belgian välinen ottelu ratkesi vasta loppuhetkillä belgialaisten voittoon lukemin 58–54 pyörätuolikoripallon C-divisioonan avausottelussa Bulgarian Samokovissa.
Pyörätuolikoripallon C-divisioonan EM-kisat pelataan 7.–12. syyskuuta Samokovissa, Bulgariassa. Panokset ovat kovat: turnauksen kaksi parasta joukkuetta nousee ensi kaudeksi B-divisioonaan. Suomen joukkue lähtee kisoihin uudistuneena, valmistautuneena ja kirkas tavoite mielessään.
Suomen pyörätuolikoripallomaajoukkue ParaSudet aloittaa toden teolla valmistautumisen syyskuussa pelattaviin EM-kisoihin, kun joukkue haastaa tänään alkavassa Nordic Cupissa Norjan, Tanskan ja Ruotsin.
Vuoden pyörätuolikoripalloilijaksi valittu Henri Kössö suuntaa unelmiensa perään, kun hän siirtyy opiskelemaan ja pelaamaan pyörätuolikoripalloa Southwest Minnesota State Universityyn (SMSU) Yhdysvaltoihin.
Enni Alm ja Paulus Parkatti suorittivat IWBF:n Zone-erotuomariklinikat hyväksytysti Sveitsissä ja Italiassa.
BC Nokia ja Tapiolan Honka kohtaavat lauantaina SM-finaalissa Nokialla. Peliä voi seurata YouTubesta.
Suomen pyörätuolikoripallomaajoukkue Parasudet valmistautuu syyskuussa pelattaviin EM-kisoihin. Valmennustiimiin kuuluu vuosia Euroopassa ammattilaisena pelannut EM-pronssimitalisti ja kolminkertainen Suomen mestari Juha Luukkonen, jonka valmennusfilosofia korostaa joukkuehenkeä ja pelaajien oma-aloitteisuutta.
Kansainvälinen pyörätuolikoripalloliitto IWBF kertoi 15. helmikuuta, että liiton pääsihteerin Norbert Kucera on menehtynyt lyhyen sairauden jälkeen. Kucera oli lajin merkittävä vaikuttaja ja edelläkävijä.