6.11.2003 Uudenkaupungin Korihaiden Pasi Kauha pelasi keskiviikkona 400. SM-Koriksen ottelunsa Kotkassa. Näin hänestä tuli 24:s pelaaja kautta aikojen, joka on saanut SM-runkosarjassa 400 täyteen. Keskiviikon kierroksella myös Tarmon Petri Uronen saavutti uuden tasaluvun.
33-vuotias Kauha pelasi ensimmäisen ottelunsa pääsarjassa 13.11.1988 Pyrintö-FoKoPo. Hänen yhden ottelun pistere-ennätyksensä on 41 ja hän on riistänyt pallon vastustajalta 703 kertaa, mikä on toiseksi eniten kautta aikojen SM-Koriksessa. Lisäksi hänen vapaaheittotarkkuutensa 83,2 % (765/920) on SM-historian kaikkien aikojen yhdeksänneksi paras. SM-Koriksessa hänen seuransa ovat olleet kasvattajaseura Forssa Koripoikien lisäksi Tampereen Pyrintö, Namika Lahti ja nykyinen Korihait.
Porvoossa Tarmon takamies Petri Uronen antoi keskiviikkona seitsemän koriinjohtavaa syöttöä, kun kotijoukkue kaatoi jatkoajalla Pyrbasketin. Uronen on 16. pelaaja, joka SM-Koriksen historiassa on saavuttanut 600 syötön rajan. Urosen syöttömäärä on nyt 602, joka antaa miehen ottelukohtaiseksi keskiarvoksi 2,42.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.
Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.