4.2.2012 Kauhajoen Karhu nousi Korisliigan sarjataulukossa kolmanneksi voittamalla kotonaan liigajumbo Namika Lahden hurjan heittopelinsä ansiosta pistein 109–85 (53–35). Lauantain toinen voittaja oli loimaalainen Nilan Bisons.
Kelly Beidlerin Karhu oli heitossa lauantaina.
Matti Nuutisen Bisons upotti Kouvot kotonaan. Kuvat: Francois Perthuis.
Karhun heittämä 109 pistettä oli koko kuluvan liigakauden toiseksi korkein lukema. Myös saman tilaston ykköstila on kauhajokelaisten hallussa: lokakuun alun KTP-kotiottelussaan joukkue pussitti huimat 128 pistettä.
Karhu upotti Lahtea vastaan kakkosensa 65% tarkkuudella, ja 24 kolmen pisteen heittoyrityksestäkin peräti puolet onnistui. Hyviin heittopaikkoihin pääsyä avitti lahtelaisten 18 pallonmenetystä.
– Meidän pelityylimme on sellainen, että pyrimme painostamaan puolustuksessa ja saamaan sitä kautta hyökkäysmahdollisuuksia. Kun vielä onnistuimme kaukoheitoissakin, niin pisteitä tuli paljon, Karhun päävalmentaja Ari Tammivaara tuumasi tyytyväisenä.
Kotijoukkueen pelaajista kovimmassa iskussa olivat Kelly Beidler (28/5/2 blokkia), Vesa Mäkäläinen (21/12) ja Clevin Hannah (24/0/8 syöttöä). Namika Lahden parhaat olivat Sami Pekkola (23/4) ja Ryan Brooks (19/7/3 syöttöä).
Korisliigan toista sijaa hallitseva loimaalainen Nilan Bisons ei antanut yhdeksännelle sijalle tipahtaneen Kouvolan Kouvojen yllättää. Pisteet jäivät Varsinais-Suomeen varman esityksen päätteeksi lukemin 80–61 (45–34).
Bisons oli jokaisella neljänneksellä melko tasaisesti vastustajaansa edellä. Eniten eroa syntyi kolmen pisteen heitoilla, joita Kouvot sai sisään vain viisi loimaalaisten yhtätoista vastaan.
Kotijoukkueen korkeimmat pisteet heittivät Matti Nuutinen (17/4) ja Mikko Koivisto (15/1). Levypalloissa ykkönen oli Ryan McDade (13/7).
Kouvojen paras sekä pisteissä että levypalloissa oli Teemu Rintala (13/9).
Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.
Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.
Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.
Kataja Basket lunasti toisena joukkueena Kauhajoen jälkeen paikkansa välierissä. Bisons Loimaa kaatui puolivälierissä 3–0.
Kauhajoesta tuli playoffien ensimmäinen joukkue, joka voitti sarjansa ja eteni välieriin. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omiaan nyt 2–1.
Miesten Korisliigan puolivälierissä voittivat tänään Kouvot, Kataja Basket ja Kauhajoki.
Vilpas pääsi mukaan peliin heikosta alusta huolimatta, mutta otteluisäntä Korihait repi voiton yhden korin erolla.
Kauhajoki nappasi täpärän voiton puolivälieräavauksesta Tampereen Pyrintöä vastaan.
Neljästä puolivälieräsarjasta korkattiin tänään kolme. Illan kohokohdaksi nousi 17-vuotiaan Samu Adlerin ratkaisukyky.
Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät lauantaina 22. maaliskuuta. Nyt esittelyssä Helsinki Seagulls (sija 1) ja Kouvot (8) sekä Salon Vilpas (4) ja Korihait (5).