8.4.2023 19:55 Miesten Korisliigassa ratkaistiin kaksi puolivälieräsarjaa, kun Kauhajoki ja Helsinki Seagulls etenivät seuraavalle kierrokselle. Kataja Basket puolestaan otti 2–1-johdon omassa sarjassaan.

Rahlir Hollis-Jefferson oli Katajan tähti tärkeässä otteluvoitossa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Kauhajoki hoiteli puolivälieränsä päätökseen vähemmän varmoin elkein kuin aiemmissa otteluissa on totuttu. Vastustaja Tampereen Pyrintö pysytteli hyvin mukana tiukassa pelissä, mutta lopulta Kauhajoki juhli voittoa 84–77.
Välieriin etenevän kotijoukkueen kovin korintekijä oli penkiltä peliin tullut Lee Skinner, jolle merkittiin 21 pistettä ja kahdeksan levypalloa. Joukkuetoveri Severi Kaukiainen tuki työtä tekemällä 15 pistettä ja antamalla yhdeksän koriin johtavaa syöttöä.
Kautensa päättävän Pyrinnön paras pistemies oli tänään Tylan Birts 21:llä.
Kauhajoki kohtaa välierissä Salon Vilppaan.
Helsinki Seagulls viimeisteli niin ikään puolivälieränsä, joskin hieman selkeämmin sävelin. Joukkue kaatoi kotikentällään Töölössä vastustajansa BC Nokian luvuin 101–74.
Seagullsin pisteistä suurimman osan, 16, teki Rene Rougeau, kun taas pelin johtamisesta vastasi etunenässä 13 pistettä ja seitsemän syöttöä kirjauttanut Lassi Nikkarinen.
Voittajien päävalmentaja Jussi Laakso kommentoi:
– BC Nokia teki tästä tiukan sarjan, vaikka voitimmekin 3–0. Greg Gibson on sellainen koutsi, joka saa aina pelaajistaan kaiken irti. Tietynlainen rutiinimme toimi myös tänään ja saimme muutaman heiton toisella puoliajalla enemmän sisään. Se toi meille voiton tänään.
Nokian pistehai oli Johnathan Stove 18:lla.
Seagullsin välierävastustajaa ratkottiin tänään Joensuussa. Kataja Basket sai sarjassa 2–1 johtoaseman taivuttamalla KTP-Basketin 93–70. Peli ei kauttaaltaan kuitenkaan ollut alkuunkaan niin tasapainoton kuin loppunumerot antavat ymmärtää, sillä KTP kävi matkan varrella useasti vain pisteen päässä.
Voittajien ehdoton sankari ottelussa oli Rahlir Hollis-Jefferson, joka keräsi joukkueensa korkeimman lukeman kaikissa kolmessa tärkeimmässä tilastokategoriassa. Hollis-Jeffersonille merkittiin 26 pistettä, kymmenen levypalloa ja viisi syöttöä. Lisäksi näppeihin tarttui kolme riistoa.
KTP:tä piti parhaiten pystyssä Jordan Giles, jolle merkittiin 19 pistettä.
Katajan ja KTP:n väliset puolivälierät jatkuvat Kotkassa maanantaina 10. huhtikuuta.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.