Okko Järvi laittoi ennätyslistat uusiksi – Kauhajoki järjesti jymy-yllätyksen ja katkaisi Seagullsin voittoputken

27.1.2021 20:04 Miesten Korisliigassa pelattiin viiden ottelun ilta, jossa voittajiksi selvisivät myös Kataja, Nokia, Kobrat ja Pyrintö, mutta huomion vei yksinoikeudella sarjakärjen kaatanut Kauhajoki. Illan kohokohta olivat Okko Järven 47 pistettä.

Okko Järvi iski tauluun 47 pistettä. Tulos on suomalaispelaajien kaikkien aikojen kahdeksanneksi paras. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Karhu Basket pysäytti Helsinki Seagullsin voittotilin kasvun tylyllä esityksellä. Seagulls saapui Kauhajoelle 14 voiton putkessa mutta joutui poistumaan pelistä kauden ensimmäisen tappionsa kanssa. Kauhajoki juhli kotivoittoa luvuin 107–88, vaikka joutui pelaamaan ainoastaan kuuden pelaajan kokoonpanolla.

Ottelun sankari Okko Järvi pelasi täydet 40 minuuttia ja käytti ne ennätystehokkaasti. Järvi rikkoi korinteollaan ensinnäkin oman ennätyksensä kirkkaasti ja lisäksi nousi suomalaisten pelaajien yksittäisissä ottelupisteissä kaikkien aikojen kahdeksannelle sijalle. Hän teki pelissä pisteitä yhteensä huikeat 47. Luku on 2000-luvun aikana ylitetty suomalaisen toimesta ainoastaan yhden kerran, kun Martti Kuisma keräsi 61. Järvi asetti oman saldonsa 62 prosentin osumatarkkuudella ja keräsi kylkeen viisi levypalloa.

– Tiesimme, että tulee vaikea matsi. Seagulls oli tappioton ja meillä loukkaantumishuolia. Mutta se on aina mahdollisuus, koska pystyimme lähtemään otteluun täysin paineettomasti. Ainoa tekijä on että kunhan vain jaksaa painaa. Heti alkuun osuimme hyvin emmekä hävinneet pahasti levypalloja. Olen todella ylpeä taistelustamme, Järvi totesi Ruudun haastattelussa.

Järven ohella tärkeää jälkeä tänään teki hänen takamiesparinsa Bojan Sarcevic. Pelinjohtaja säesti 30 pisteellä ja kuudella koriin johtavalla syötöllä.

Seagullsin puolella kovimmasta suorituksesta vastasi niin ikään suomalainen korintekoekspertti. Heittävien takamiesten aatelistoon kuuluva Antti Kanervo upotti 23 pistettä, joista 15 kertyi kaaren takaa.

Ottelutilastot

Pirkanmaalla kaksin verroin voitonriemua

Sarjataulukon kakkossijaa pitävä Tampereen Pyrintö matkusti vierailulle Kouvolaan ja haki lisää täytettä pistetililleen. Kouvot kaatui tiukan väännön päätteeksi 87–94.

Pyrinnön pistesankarina hääräsi 21 pistettä kerännyt Lassi Kilpinen, joka muun muassa upotti neljä kuudesta kaukoheittoyrityksestään. Korin alla häntä avusti tehokkaasti Brady Skeens, jolle kertyi kymmenen pisteen kylkeen 12 levypalloa.

Kouvojen valopilkku oli jälleen Tuomas Hirvonen, joka tilastoi 19 pistettä ja kuusi koriin johtavaa syöttöä.

Ottelutilastot

Yhtään Pyrinnön varjoon ei jäänyt maakuntakollega BC Nokiakaan, joka juhli kotikentällään 81–69-voittoa Ura Basketia vastaan.

Ottelun sankari oli veteraanipelinjohtaja Antero Lehto, joka takoi 23 pistettä ja jakoi kuusi syöttöä. Uralla parasta pistenikkarointia harrasti Kevin Bracy-Davis 24:llä.

Nokia on nyt Korisliigan runkosarjassa kuudentena, kun taas Ura pitää toiseksi viimeistä paikkaa vain yhden voiton turvin.

Ottelutilastot

Pisteitä myös Joensuuhun ja Lapualle

Kataja Basket puolusti kotikenttäänsä 109–83-voiton arvoisesti vierailulla käynyttä KTP-Basketia vastaan. Voiton avulla Kataja nousi sarjataulukon kuudennelle sijalle ja sysäsi KTP:n kahdeksanneksi.

Voittajien kovimmat korintekijät olivat Jamar Wilson ja Rashard Odomes kumpikin 23 pisteellä. Heidän lisäkseen hyvää työtä nähtiin Aapeli Alaselta, joka tilastoi 12 pistettä ja pyöreät kymmenen levypalloa.

KTP:llä korinteko lepäsi pitkälti Braxton Hugginsin ja Joseph Burtonin harteilla. Huggins keräsi 23 pistettä, ja Burton 21 lisäten rivilleen myös kymmenen levypalloa.

Ottelutilastot

Korihait ei vieläkään saanut muutettua yhden onnistumisen voittosarakettaan kahteen vaan kaatui Kobrien käsittelyssä 84–114. Kobrat on Korisliigassa parhaillaan yhdeksäntenä, Korihait yhä viimeisenä.

Korihaiden kovimmat tilastot ottelussa merkittiin Trey Zeiglerille, joka sai aikaan 33 pistettä, kymmenen levypalloa ja viisi syöttöä.

Kobrien puolella onnistumisia nähtiin tasaisesti läpi kokoonpanon. Jordan Loveridge teki 27 pistettä ja saalisti kymmenen levypalloa, ja Antto Nikkarinen jakoi vaatimattomasta seitsemästä pisteestään huolimatta 12 syöttöä. Nathaniel Grimes puolestaan retuutti korirautoja 20 pisteen ja peräti 20 levypallon arvoisesti.

Ottelutilastot

 
10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

Näytä lisää vastaavia