Kauhajoki teki raivokkaan paluun ennätysyleisön edessä – Seagullsin sarjajohto kapeni 2–1:een

8.5.2023 20:34 Takaa-ajoasemaan joutunut hallitseva mestari Kauhajoki kaatoi Helsinki Seagullsin luvuin 96–72.

Daniel Dolenc oli Kauhajoen kantavia voimia korin alla. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Ennätykselliset 2131 intohimoista silmäparia seurasi Kauhajoen IKH Areenalla, kun isännät antoivat niskan päälle päässeelle Helsinki Seagullsille 96–72-käsittelyn. Takaa-ajoasemaan joutunut hallitseva mestari ja runkosarjavoittaja veti pidemmän korren tänään niin levypalloissa kuin pelitilanneheitoissakin.

Voitto oli miesten Korisliigan tämän vuoden finaaleissa Kauhajoen ensimmäinen. Seagulls johtaa kuitenkin yhä sarjaa kahdella voitollaan.

Kauhajoen kovin pistenikkari voitto-ottelussa oli Severi Kaukiainen, joka osui 21 pistettä ja jakoi neljä koriin johtavaa syöttöä. Joukkuetoveri Daniel Dolenc lisäsi taululle 17 pistettä ja riisti kahdesti.

– Halusimme tänään voittoa enemmän ja sen myös näytimme. Vaikka nyt on hyvä fiilis, niin tämä oli vain yksi peli, joten jatkamme samaan tahtiin ja toivottavasti parannamme torstaina vielä lisää. Eikä mitään toivottavasti, vaan parannamme, Dolenc sanaili ottelun jälkeen.

Seagullsin riveissä isoimmat pistesaldot nähtiin Zena Edosomwanilta, joka osui 12 pistettä ja keräsi seitsemän levypalloa, sekä 11 pistettä tehokkaasti heittäneeltä Antti Kanervolta ja kymmenen pisteen ja kolmen torjunnan verran loistaneelta René Rougeaulta.

– Kaikki kunnia Karhulle. He heittivät kuin viimeistä päivää ja pelasivat loistavasti. Pääsimme ehkä vähän turhautumaan, kun annoimme vastustajalle pari liian helppoa paikkaa, mutta emme aio höllentää otettamme, Rougeau kommentoi.

Finaalit jatkuvat Helsingissä torstaina 11. toukokuuta.

Ottelutilastot

 
25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

Näytä lisää vastaavia