Keravan Energia Teamille tiukka voitto Riennosta, Catzin voittoputki sai jatkoa

11.1.2014 Keravan Energia Team ottivat Naisten Korisliigassa kiinnityksen seitsemänteen sijaan, kun keravalaiset nujersivat tasapisteissä olleen Turun Riennon kotona 72-67 (45-39). Catz venytti tämän kauden voittoputkensa 14 pelin mittaan, Torpan Pojat voitti vieraissa Forssan Alun ja Peli-Karhut kaatoivat kotiottelussa HoNsUn.

Kipeä polvi ei haitannut Rosetta Adzasun peliä, kun Kerava kaatoi Riennon.

Joulukuun pelaaja Dionne Pounds jatkoi pistetehtailuaan naulaamalla viisi kolmosta Catzille.

Niina Laaksosen tupla-tupla takasi vierasvoiton ToPolle...

... ja Reetta Piiparin pelinjohtaminen PeKalle. Kuvat: Kai Kilappa & Tytti Nuoramo.

Energia Teamin 19-vuotias Henrika Suhosen vapaaheitto ja Mollie Williamsin (14/14) hyppyheitto vei kotijoukkueen kolmen pisteen johtoon ottelun loppuhetkillä.


Päävalmentaja Esa Mäki-Tulokkaan suojattien puolustus pysyi kivenkovana, mikä esti vierasjoukkueen tasoitusyrityksen ja Rosa Pakarinen (14/4) viimeisteli lopputuloksen vapaaheittoviivalta.

- Meiltä aika hyvä esitys tänään. Peli oli hallussa ja pelattiin suunnitelmamme mukaan. Rosetta Adzasu pelasi aivan loistavan pelin, vaikka pelaa kipeällä polvella ja huonossa kunnossa. Jokainen kentälle mennyt pelaaja hoiti oman ruutunsa tänään, Mäki-Tulokas analysoi tyytyväisenä.

Adzasu oli ottelun rouva ja hidalgo 30 pisteen, 13 levypallon, 4 syötön ja peräti 8 riiston turvin. Riennolta La'Keisha Sutton (27/13) ei jäänyt kauaksi taakse.


Catz edelleen puhtaalla saldolla


Kaksinkertainen Naisten Korisliigan mestari Catz Lappeenranta ei suostu häviämään. Nyt Äänekosen Huima joutui kokemaan kissalauman taistelukynnet, kun Catz voitti kotona 94-69 (62-35).

Catz oli vieraskorea ensimmäisen jakson ajan, mutta toisella neljänneksellä kissalauman yhteispeli ja rutiini käänsi pelin kotijoukkueelle Lappeenrannan urheilutalon yleisön iloksi.

Joulukuun pelaaja Dionne Pounds (24/4) oli tulikuuma kaaren takaa, upottaen viisi kolmosta kuudesta yrityksestä. Jordan Murphree (18/8) ja Jelena Reshetko (19/9) tarjosivat taustatukea.

Naisten Korisliigan nestori Kenya Robinson teki 24 pistettä ja kahmi 13 levypalloa. Huiman tuore vahvistus Brandi Davis (18/3) pelasi lupaavasti ensimmäisen pelinsä herhiläisten riveissä.


ToPo käänsi voiton viimeisellä neljänneksellä


Forssan Feeniksissä yleisö oli pakkautunut seuraamaan, kun Alku haastoi mitalikandidaatti ToPon.

Peli näytti pitkään hyvältä kotijoukkueelle, mutta viimeisellä neljänneksellä Ashlee Robersonin (17/7) kolmonen lähetti neljänneksen keskivaiheilla vierasjoukkueen karkumatkalle, joka päättyi ToPon voittoon 65-76 (44-38).

ToPon kokenut sentteri Niina Laaksonen (26/11) post-pelaaminen oli jälleen kerran silkkaa rautaa. Robersonin ja Laaksoen lisäksi Vilja Kesänen (16/5) pelasi loistopelin.

Alun uusi jenkkikaksikko Hope Elam (15/7) ja Telia McCall (17/15) tekivät komeat tilastot, mutta forssalaisten ykkönen oli Sanna Helenius (18/2).


HoNsU ei päästänyt PeKaa helpolla


Kotkassa Peli-Karhut vei ensimmäisen neljänneksen helposti 24-12, mutta vierasjoukkue ei suostunut antamaan periksi. HoNsU pysyi läpi pelin iskuetäisyydellä, mutta päätösjakson kotijoukkue juoksi heti alkuun 10-4, mistä jyväskyläläiset eivät pystyneet toipumaan.

Reetta Piipari (21/0/6 syöttöä) johti peliä maestron lailla. Piiparin lisäksi PeKalta onnistuivat Taru Tuukkanen (16/7) ja Krystal Vaughn (20/8).

HoNsUlta ansioituivat Titta-Riina Lepistö (15/8) ja Noora Lakaniemi (15/4).

 

Lisätietoja: Naisten Korisliiga
 
22.7.2025 10:53 Pääjuttu

Delanie Crawford Peli-Karhuihin

Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.

19.7.2025 10:18 Naisten Korisliiga

Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson Peli-Karhuihin

Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.

16.7.2025 15:34 Naisten Korisliiga

Lotta Vesiluoma palaa Naisten Korisliigaan ToPon paidassa

ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.

15.7.2025 09:11 Naisten Korisliiga

Raiana Brown Kouvottarien toinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.

8.7.2025 12:18 Naisten Korisliiga

Tayanna Jones Bell Kouvottarien ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Naisten Korisliigaa pelaava Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen aiemmin Tapiolan Hongasta tutun 185-senttisen amerikkalaispelaajan Tayanna Jones Bellin kanssa.

14.6.2025 11:00 Naisten Korisliiga

Suomen mestari ja Korisliigan pistetykki Erik Sajantila Hollantiin

Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

Näytä lisää vastaavia