Keskiviikko tarjosi ainoastaan vierasvoittoja – Vilpas vahva seitsemänkin miehen voimin

13.11.2019 20:46 Korihait pisti Pyrinnön ahtaalle. Seagulls haki sarjapisteet Turusta.

Vilppaan sentteri Jamuni McNeace taisteli Kouvojen puolustusta vastaan laastari nenävarressa. Kuva: Matti O. Koskinen

Salon Vilpas lähti haastavista asetelmista Kouvolaan Kouvojen vieraaksi, muttei suostunut siipirikkoisenakaan taipumaan, vaan haki voiton Saloon koriluvuin 59–69 (33–39).

Vilpas sai Kouvolaan mukaan vain seitsemän pelikykyistä pelaajaa. Se ei kuitenkaan vierailijoiden iskukykyä juuri heikentänyt. Salolaiset intoutuivat Kouvolassa kauden parhaaseen puolustustyöskentelyyn.

Vilppaalle voitto oli kauden kymmenes 12 ottelusta.

– 59 pistettä. Mielestäni siinä on aika lailla se, mihin tämä ottelu kiteytyi, Vilppaan pelintekijä Henri Kantonen (15/5/2s) summasi Elisa Viihteen haastattelussa.

– Pelasimme ihan erilaista puolustusta kuin aiemmin olemme tällä kaudella pelanneet. Homma toimi ja kommunikaatiotakin riitti.

Kouvojen heittoprosentit jäivät keskiviikkona luvattoman alhaisiksi. Sekä kahden että kolmen pisteen heitot Kouvot upotti 36 prosentin tarkkuudella. Hyökkäyspäässä kotijoukkueen ainoa tasaisesti onnistunut oli Silas Melson (20/6).

Vilppaalta Kantosen lisäksi kaksinumeroisille pisteillä pääsivät Juho Nenonen (10/8), Tim Coleman (18/12/3r) ja Jamuni McNeace (15/7).

– Tällä valmistautumiselle, mitä tähän otteluun vajaalla kokoonpanolla pystyimme tehdä, niin ihan älyttömän ylpeä olen joukkueen suorituksesta. He pystyivät omaksumaan ja toteuttamaan puolustuksessa asioita todella hyvin. Emme ole tällä tavalla vielä puolustaneet, Vilppaan päävalmentaja Ville Tuominen kiitteli.

Kouvot pelaa seuraavan kerran tiistaina Seagullsin vieraana Helsingissä. Vilpas isännöi Katajaa jo lauantaina.

Ottelutilasto

Pyrintö selvisi säikähdyksellä Uudessakaupungissa

Uudenkaupungin Korihait oli lähellä napata kauden ensimmäisen voittonsa, mutta viimeisissä hyökkäysvuoroissa Tampereen Pyrintö oli niukasti parempi. Näin Korihait taipui 94–96 (42–48).

Kauden kaikki 12 otteluaan nyt hävinnyt Korihait sai viimeisellä minuutilla pariinkin otteeseen mahdollisuuden tulla tasoihin, mutta vielä ei ollut aika Korihaiden avausvoitolle.  

Pyrinnölle voitto oli kauden seitsemäs tusinan ottelun jälkeen.

– Korihait pelasi varmasti yhden kauden parhaista peleistään. Me emme pelanneet mitenkään erityisen hyvin tai huonosti. Olen tyytyväinen, että voitto kuitenkin tuli. Korihait näytti tänään, että potentiaalia kyllä löytyy, Pyrinnön päävalmentaja Sami Toiviainen kehui Elisa Viihteen haastattelussa.

– Levypallotilastot olivat selvästi meille. Emme heittäneet tänään kovin hyvin, mutta saimme paljon toisia yrityksiä. Siinä oli ehkä yksi ratkaisu tähän otteluun.

Pyrintö nappasi peräti 16 levypalloa kotijoukkuetta enemmän: 44–28.

Korihaiden Anton Cook (33/6/3s) pelasi kauden parhaan ottelunsa. Ernest Zeigler III (17/6) ja Casey Benson (19/1/3s) tukivat Cookia koritehtailussa.

Pyrinnön ykkönen oli kokenut Raymond Nixon (28/4). Niin ikään kokeneet BJ Raymond (20/10/5s) ja Antero Lehto (15/1/2s) ylsivät Uudessakaupungissa tasolleen.

– Olimme tänään lopulta onnekkaita, että saimme voiton. Korihait pelasi erittäin kovaa ja hyvin, Nixon puhalsi.

Korihailla on mahdollisuus avata voittotilinsä seuraavan kerran keskiviikkona Lapualla. Pyrinnön kausi jatkuu lauantaina, kun Seagulls saapuu Tampereelle.

Ottelutilasto

 

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

 

Seagulls hallitsi tapahtumia Uran vieraana

Helsinki Seagulls saavutti kauden kymmenennen voittonsa Kaarinan Ura Basket eGameStarsin vieraana lukemin 82–97 (31–42).

Seagulls johti ottelua alusta loppuun asti. Vierasjoukkue oli Turussa pelatussa ottelussa askeleen edellä jokaiselle neljänneksellä.

– Ensimmäisellä neljänneksellä kaveri haki kahdeksan hyökkäyslevypalloa. Se nyt on selvää, kun sarjan ennakkosuosikkeihin kuuluva joukkue vastassa, niin me ei voida saapua näin paikalle. Oli vähän aistittavissa väsymystä, mutta ei sillä pitäisi olla merkitystä, Uran käskyttäjä Kristian Palotie linjasi.

Koko ottelussa Seagulls poimi 14 hyökkäyslevypalloa ja voitti levypallolukemat kaikkiaan 45–35. Muun muassa Tuukka Kotti (9/11) kaapi 11 levypalloa vain reilun 20 minuutin peliajallaan.

Seagullsin hyökkäysten tähti oli huimassa heittovireessä viime otteluissa ollut Antti Kanervo (23/4/3s). Pelintekijä Richard Williams (22/6/8s) pyöritti joukkueensa peliä mallikkaasti.

– Ei ollut meidän parasta peliä. Hyökkäyspäässä saimme laadukkaita heittopaikkoja läpi pelin ja me ei ihan samalla tavalla osuttu kuin parissa aikaisemmassa pelissä. Me tiesimme, että jos saamme noin laadukkaita paikkoja, niin tehdään kyllä tarvittava pistemäärä, että voidaan voittaa peli, Seagulls-valmentaja Jussi Laakso puntaroi.

Uralta onnistuivat Dustin Thomas (21/8), Trey Niemi (16/1) ja Stephaun Branch (19/8/8s).

Ura matkaa ensi viikon keskiviikkona Tampereelle. Seagulls on tositoimissa Tampereella jo lauantaina.

Ottelutilasto

 

 
10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

Näytä lisää vastaavia