31.5.2007 Viimeksi Lappeenrannan NMKY:tä edustanut Kimmo Tolvanen jatkaa uraansa Korisliigassa ensi kaudella Karkkilassa, Team Componentan paidassa. Kesäkuussa 30 vuotta täyttävä Tolvanen on Heinäveden Hyrskeen kasvatti, joka on Lappeenrannan lisäksi edustanut Korisliigassa myös Joensuun Katajaa.
Kuluneella kaudella 193-senttinen ja laiturin roolissa viihtyvä Tolvanen pelasi runkosarjassa 37 ottelua 2,7 pisteen keskiarvolla. Kolmessa pudotuspelissä Kotkaa vastaan hän sai runsaammin peliaikaa tehtaillen 9,7 pistettä ottelua kohden.
- Nuori ryhmämme kaipasikin vahvistusta kokeneempaan kaartiin, ja aina parempi kun kyseessä on pelaaja, joka on pelannut menestyvissä joukkueissa, kommentoi tuore Componenta-luotsi Eero Nikkarinen.
Lappeenrannassa Tolvanen voitti Suomen mestaruuden vuonna 2006 sekä Suomen cupin 2005 ja 2006. Joensuun Katajassa hän juhli cupin voittoa vuonna 2002.
Team Componentalla on nyt koossa seitsemän pelaajasopimusta. Aiemmat sopimukset joukkueella on Jussi Eskolan, Tuomas Järvisen, Jarkko Kyllösen, Turo Lehtosen, Sami Syrjälän ja Jari Vanttajan kanssa.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.