24.6.2021 08:46 Korisliiga-kauteen valmistuva Kobrat on solminut sopimukset Paul Carterin, Justus Kilpisen, Henry Boydin ja Chrysostom Chukwuman kanssa. Lapualaisjoukkue luottaa jatkossakin Jussi Turjaan ja Juho Lehtorantaan.
Parhaalla kaudellaan 7,4 pistettä ottelua kohden viimeistellyt Justus Kilpinen on yksi Lapuan Kobrien uusista pelaajista. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Tuleva kausi on Kobrille 10. Korisliigassa ja päävalmentaja Ville Turjalle kolmas joukkueen peräsimessä. Viime kaudella joukkue selviytyi pudotuspeleihin, mutta sarjaykkönen Helsinki Seagulls oli parempi puolivälieräsarjassa.
Joukkue solmi merkittäviä jatkosopimuksia tulevaksi kaudeksi, kun seuraikoni ja koko Korisliiga-taipaleen seuraa edustanut Jussi Turja jatkaa joukkueessa. 274 Korisliiga-ottelun konkari tilastoi viime kaudella keskiarvoikseen 3,9 pistettä ottelua kohden.
Juho Lehtoranta aloittaa kolmannen kautensa lapualaisjoukkueessa. SM-kultaa Karhu Basketissa keväällä 2018 voittanut KTP-kasvatti tilastoi viime kaudella 4,1 pistettä ja 2 levypalloa ottelua kohden.
Kobrilla oli ennestään jatkosopimus tehtynä Korisliigan syöttötilaston ykkösen, Antto Nikkarisen kanssa.
Paul Carter, 34, edusti Kobria kaudella 2014–15, kun hän tilastoi 19,7 pistettä ja 12,9 levypalloa. Carter oli sarjan levypallokuningas ja pistetilaston kakkonen edellisellä visiitillään. Lapuan jälkeen Carter on pelannut Euroopan ykköstasolla mm. 3 kautta Ranskan Pro A:ssa, kauden Saksan Bundesliigassa sekä Belgian liigassa. Viime kaudella Carter oli pelaamatta. Hänen sopimus on kestoltaan yksivuotinen.
- Olen erittäin tyytyväinen siihen, että saamme tämän tason paluumuuttajan Kobriin. Paul on persoonana mahtava ja sopii tänne itselleen tuttuun ympäristöön loistavasti. Vuodet korisliigan jälkeen ovat tuoneet hänelle uskomattoman määrän kokemusta ja nyt vaikean korona-ajan jälkeen hän haluaa olla antamassa takaisin Lapuan joukkueelle ja ihmisille joukkueen taustalla, koska todellisuudessa täältä hänen uransa ponnahti toden teolla käyntiin, päävalmentaja Ville Turja kommentoi seuran tiedotteessa.
Kobrat solmi kolme uutta pelaajasopimusta, kun Justus Kilpinen, Henry Boyd ja Chrysostom Chukwuma tekivät 1+1-malliset sopimukset seuran kanssa.
28-vuotias Justus Kilpinen siirtyy Kobra-miehistöön Tampereen Pyrinnöstä, ja vyöllä on Korisliiga-pelejä takana jo 158. Tilastollisesti tähän mennessä parhaalla kaudellaan 2018-19 Justus merkkautti 7,4/3,7/1,2 ottelua kohden, ollen myös vakiokasvo Pyrinnön aloitusviisikossa. Viime kausi oli loukkaantumisen takia rikkonainen ja pelejä kertyikin vain 11.
Henry Boyd on 22-vuotias JBA:n kasvatti. Pelintekijän paikalla viihtyvä Henry kirjautti viime kaudella I divisioona A:ssa tilastoikseen 10,8/4/3,5 ottelua kohden.
Chrysostom Chuwuma siirtyy niin ikään Lapualle JBA:n pelaajahautomosta. 25-vuotias Sykin kasvatti on pelannut viimeiset viisi kautta pelannut JBA:n riveissä. Viime kaudella hän viimeisteli tilastot 7,1p/3,7l/1,9 syöttöä ottelua kohden.
- Kobriin tulevat uudet suomalaispelaajat tuovat mukanaan mielenkiintoisen ripauksen kokemusta ja nuoruuden intoa. Henryllä oli kaikista Korisliiga-seuroista suurin halu juuri meille, koska hän kokee saavansa Anttoa vastaan ja Anton kanssa pelatessaan parasta mahdollista oppia pointtitaitoihin. Chuku on innoissaan mahdollisuudesta päästä testaamaan, kuinka erilaista peli on Korisliigassa. He molemmat ovat erinomaisia puolustajia ja äärimmäisen fyysisiä pelaajia.
- Justus taas tuo mukanaan rauhallisuutta, kokemusta ja varmasti ripauksen johtajuuttakin. Korkean pelikäsityksen omaavana pelaajana esimerkiksi erilaiset puolustusmuotojen vaihtelut onnistuvat varmasti parhaiten silloin kun Justus on kentällä, päävalmentaja Turja avaa.
Korisliiga-joukkueiden kokoonpanot >
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.
Saksan Bundesliigassa Tuomas Iisalon apuvalmentajana toiminut ja Helsinki Seagullsin päättyneenä keväänä Suomen mestaruuteen johdattanut Vesa Vertio, 42, palaa kansainvälisille kentille allekirjoitettuaan yksivuotisen sopimuksen Liettuan hallitsevan hopeamitalistin ja FIBA Mestarien liigaa pelaavan Rytas Vilnan kanssa.
Vilppaan koripallomiehistö on lähes valmis lokakuussa käynnistyvään Korisliigaan. Kolmas ulkomaalaisvahvistus on 196-senttinen laituri Jalen Brooks, joka pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa. Vilpas hakee neljättä ulkomaalaista nelospaikalle.
Salon Vilpas on solminut monivuotisen jatkosopimuksen takamies Eero Innamaan (26) kanssa. Sopimus ulottuu kevääseen 2028 saakka, joten turkulaislähtöinen Innamaa nähdään Vilppaan paidassa ainakin seuraavat kolme kautta.
206-senttinen, 108-kiloinen Ze´Rik Onyema on Salon Vilppaan toinen ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle. Onyema kohtasi Vilppaan ensimmäisen ulkomaalaishankinnan, Claudell Harris Jr.:n, viime kaudella NCAA:n kivikovassa Southeastern Conferencessa. Kymmenen sopimuspelaajaa tulevaksi kaudeksi kerännyt Vilpas hakee vielä kahta vahvistusta riveihinsä.
Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.
Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.