Kokenut Nick Bradford täydentää Katajan liigajoukkuetta

23.10.2009 Korisliigan tahmeasti aloittanut viime kevään finalisti uudistaa jälleen kokoonpanoaan. Tuorein tulokas on 31-vuotias ja 200-senttinen amerikkalaislaituri Nick Bradford. Arvostetun Kansasin yliopiston kasvatti on tähän mennessä luonut uraansa lähinnä Ranskan ja Islannin liigoissa.

Kataja-luotsi Pekka Salminen (kuvassa) sai lisävaihtoehtoja kuvioihinsa Nick Bradfordin myötä. Kuva: Francois Perthuis.

Bradford ei välittömästi korvaa ketään Katajan kokoonpanossa eli joukkue jatkaa ainakin hetken neljän ulkomaalaisvahvistuksen voimin. Laituri on vajaan viikon sisään toinen uusi pelaaja Joensuussa takamies Jeb Iveyn liityttyä ryhmään tiistaina.

Korisliiga-seurat ovat sopineet, että pelaavaan kokoonpanoon ilmoitetaan ottelukohtaisesti kolme ulkomaalaista.

- Katsotaan nyt, mitä tuleman pitää, päävalmentaja Pekka Salminen tyytyy kommentoimaan tilannetta.

Nick Bradford edusti viime kaudella islantilaista Grindavik-joukkuetta, joka selvisi maan pääsarjan, Express-liigan, finaaliin. Hän liittyi joukkueen vahvuuteen tämän vuoden tammikuussa ja ehti mukaan 10 runkosarjaotteluun. Keskimäärin 29 minuutin peliajalla syntyi 16,8 pistettä, levyreitä kirjattiin 5,5, koriin johtaneita syöttöjä 3,5 ja pallonriistoja 3,0.

Pudotuspeleissä tahti kiihtyi ja korisukka heilui 11 ottelussa jo 23,7 pisteen edestä erinomaisin heittoprosentein. Muita tilastomerkintöjään olivat 7,5 levypalloa, 3,0 syöttöä, 2,5 riistoa, 1,4 heiton torjuntaa.

- Nick tuo meille kokoa, kokemusta ja korintekovoimaa. Hän on erinomainen viimeistelijä, joka hallitsee pelin monta eri osa-aluetta. Lisäksi kaveri on todella kova taistelija ja tsemppari, Salminen perustelee hankintaa.

- Pelivuodet näkyvät otteissaan varsinkin puolustuspäässä. Vaikka fysiikka ei luonnollisesti ole enää yliopistoaikojen tasolla niin tilalle on tullut tarvittava määrä kypsyyttä ja pelinlukutaitoa, valmentaja vakuuttaa.

Jeb Iveyn tapaan Bradford on viihtynyt Islannin pääsarjassa useamman kauden. Parhaina saavutuksinaan joukkueensa voitti mestaruuden kahdesti peräkkäin, 2004 ja 2005. Ansioluettelossaan on myös mm. yksi täysi kausi Ranskan pääsarjassa (2005-06), yksi mestaruuden tuonut kausi USA:n ABA-ammattilaisliigassa (2002) sekä kaksi osallistumista FIBA Europe Cupiin (Keflavik 2004 ja 2005), jossa pelit kulkivat erinomaisesti.

Nick Bradford saapuu Suomeen perjantaina. Katajan seuraava Korisliiga-ottelu on ensi viikon keskiviikkona Uudessakaupungissa Korihaiden vieraana.

 
25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

Näytä lisää vastaavia