Koposen Himkillä vastassa kotiavauksessaan maineikas Real Madrid

19.10.2012 Petteri Koposen Euroliiga-kausi jatkuu perjantaina Himkin kotikentällä venäläisseuran pelatessa kauden ensimmäisen Euroliigan kotiottelunsa. Avausottelussaan Istanbulissa ennakkosuosikki Fenerbahcelle taipuneen Himkin vastus ei ainakaan perjantaina heikkene, sillä joukkueen vieraaksi Moskovan kupeessa sijaitsevaan Himkiin saapuu historiansa aikana kahdeksan Euroopan mestaruutta hakenut, Espanjan maajoukkuepelaajien kannattelema Real Madrid.

Petteri Koponen jatkaa Euroliigan otteluitaan tänään Real Madridia vastaan.

Himkiä vastaan asettuu Real Madridin täsmähankinta ja Espanjan maajoukkuetähti Rudy Fernandez.

Koposella on lupa heittää päävalmentaja Rimas Kurtinaitisin pelijärjestelmässä. Kuvat: Ville Vuorinen & FIBA Europe.

Pablo Lason valmentaman Real Madridin kirkkaimmat tähdet ovat tuttuja kaikille eurooppalaista koripalloa viime vuosina seuranneille. Heittäjänä ansioitunut, lennokas takamiestähti Rudy Fernandez (196 cm/27 vuotta), rutinoitunut iso mies Felipe Reyes (204/32) ja pelinrakentaja Sergio Rodriguez (189/26) ovat viime vuosina nauttineet menestystä myös Espanjan maajoukkueen riveissä.

 

Kenties toistaiseksi viimeistä kauttaan Euroopassa esiintyy puolestaan montenegrolaislähtöinen, Espanjan passilla pelaava Nikola Mirotic (208/21), jonka Houston Rockets varasi NBA:han vuoden 2011 draftitilaisuuden 23. varauksena. Himkiä vastaan Real Madrid joutuu antamaan tasoitusta yhden Espanjan maajoukkuemiehen verran, kun häkellyttävän atleettinen Sergio Llull (190/24) on sivussa nilkkavaivaisena.

 

Kun Realilla on Llullin poissaolosta huolimatta marssittaa em. tähtien lisäksi amerikkalaiset roolipelaajat Dontaye Draper (181/28), Jaycee Carroll (188/29) ja Marcus Slaughter (204/27) sekä liettualainen joka paikan höylä Martynas Pocius (196/27), on varmaa, että Himki saa uurastaa täyden päivätyön, jos mielii avata voittotilinsä perjantaina. Avausottelussaan Madridissa Real nujersi Fenerbahcen kanssa lohkon ennakkosuosikkien kastiin listatun Panathinaikosin 85–78 (35–44).

 

– Real Madrid on tunnettu, huipputason eurooppalaisseura, joka pelaa älykästä koripalloa. Lisäksi he saivat viime kaudesta vahvistusta Rudy Fernandezista, joka on Espanjan maajoukkueen tärkeimpiä pelaajia. Pelistä tulee hankala, mutta olemme valmiit haasteeseen, Himkin päävalmentaja Rimas Kurtinaitis puntaroi Euroliigan otteluennakossa.

 

Himki jäi avausottelussaan Istanbulissa liiaksi kenttäkenraalinsa Zoran Planinicin (199/30) varaan. KC Rivers (196/25) ja Aleksei Tshukanenko (210/26) aloittivat vahvasti, mutta hiipuivat Fenerbahcen puolustuksen kynsissä ottelun edetessä. Petteri Koponen ei saanut heittoaan kulkemaan ensimmäisellä puoliajalla heittävänä takamiehenä, mutta palasi kentälle tehokkaampana pelinrakentajan tontilla ottelun lopussa.

 

Real puristanee puolustuksellaan Planinicin jälleen ruuvipenkkiin, jolloin Riversin, Koposen ja Venäjän maajoukkuemiehen Vitali Fridzonin (196/27) on nostettava suoritustasoaan. Joukkue odottaa myös isojen pelaajiensa Matt Nielsenin (208/34) ja Paul Davisin (211/28) paluuta sairastuvalta, mutta kaksikko joutuu todennäköisesti jättämään Euroliigan kotiavauksen väliin.

 

Pidä silmällä

 

Rudy Fernandez: Espanjan nykymaajoukkueen huippunimiin kuuluva fyysisen donkkihirmun Fernandezin nimi nousi koripalloilevan maailman huulille vuonna 2008 Pekingin olympialaisissa. Pelattuaan neljä tasavahvaa kautta NBA:n Portland Trailblazersissa ja Denver Nuggetsissa on Fernandez palannut vanhaan maanosaan ja kuuluu Euroliigan MVP-kandidaattien joukkoon.

 

BC Himkin suomalaistilanne


Petteri Koponen
: Susijengin viime kesän EM-karsintojen ykköstähti hakee edelleen rooliaan Himkissä. Koposen heittopeli yskähteli Euroliiga-avauksessa heittävän takamiehen tontilla, mutta pelinrakentajana jälki oli hyvää. Pelinrakentajavirtuoosi Zoran Planinicin kakkosmiehenä kentälle saapuvalla Koposella on lupa heittää aina ensimmäisistä kentällä viettämistään minuuteista alkaen, mutta erityisesti tiukoissa otteluissa päävalmentaja Kurtinaitis on luottanut – ainakin toistaiseksi – Planinicin ja pitkään Himkissä pelanneen Vitali Fridzonin kokemukseen.

 

Euroliigaa: BC Himki – Real Madrid televisioidaan suorana Nelonen Pro 2 -kanavalla perjantaina 19.10. klo 18:25 alkaen.

 

 
25.10.2025 08:34 NBA

Kings kaatoi kalkkiviivoilla Jazzin – Markkanen säkitti 33 pistettä

NBA:ssa Utah Jazz hävisi vieraskentällä Sacramento Kingsille 105-104, kun Domantas Sabonis nosti hyökkäyslevypallon kautta loppulukemat kuusi sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen heitti Jazzille 33 pistettä.

23.10.2025 10:36 NBA

Jazz myllytti 129 pisteellä Clippersin kumoon – Markkanen monipuolisella pelipäällä

Utah Jazz pelasi avausottelunsa tällä NBA-kaudella voittaen Los Angeles Clippersin kotonaan 129-108. Lauri Markkanen tilastoi 20 pistettä, 6 levypalloa ja 5 syöttöä.

21.10.2025 11:55 NBA

NBA-kausi 2025-26 alkamassa – Lauri Markkanen Jazzin tähtipelaajana, Tuomas Iisalo Grizzliesin päävalmentajana

NBA-kausi 2025-26 alkaa Pohjois-Amerikassa 22.10. Maailman parhaassa koripallosarjassa löytyy suomalaisedustusta kahdelta kantilta, kun Lauri Markkanen pelaa Utah Jazzissa ja Tuomas Iisalo on päävalmentajana Memphis Grizzliesissä.

20.10.2025 23:41 Suomalaiset ulkomailla

Lotta-Maj Lahtinen aloittanut vahvasti Espanjassa – ”Sujunut positiivisesti”

Lotta-Maj Lahtinen pelaa jo kolmatta kauttaan Espanjan kovassa LF Endesassa. Täksi kaudeksi hän siirtyi Araskin joukkueeseen ja on aloittanut kauden erinomaisesti.

20.10.2025 23:22 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua Italian Serie A1:n paras pistemies

Olivier Nkamhoua on aloittanut kautensa Varesessa upeasti ja johtaa Italian pistetilastoa. Viime viikolla Susijengin pelaajat onnistuivat jälleen laajalla rintamalla.

17.10.2025 11:17 Susijengi

Jantusen kolmossuma Bayern Münchenin turma Euroliigassa

Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.

15.10.2025 10:13 Suomalaiset ulkomailla

Ilari Seppälä nauttii suurta vastuuta Unkarissa – ”Ei tunnu väsy”

Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.

14.10.2025 20:41 Susijengi

Perttu Blomgren Saksan cup-mestari MBC Mitteldeutscheriin

Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).

14.10.2025 08:06 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuerin Galatasaray voittoon Euroliigassa – kovia Susiladies-suorituksia läpi Euroopan

Euroturnaukset saatiin käyntiin viime viikolla ja Awak Kuierin Galatasaray aloitti maukkaalla voitolla. Viikolla nähtiin useita muitakin kovia suorituksia Susiladies-pelaajilta.

6.10.2025 21:31 Susijengi

Miikka Muurinen väläytteli Partizan-debyytissään

Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).

Näytä lisää vastaavia