Korihait kiusasi Katajaa

2.12.2006 Korisliigaa hallitseva Kataja sai tehdä lauantaina täyden päivätyön Korihaiden kaatamiseksi. Vasta päätösneljänneksellä uusikaupunkilaiset tippuivat lopullisesti kyydistä, ja pisteet jäivät Joensuuhun numeroin 87-75 (51-42).

Korihaille tappio oli jo viides perättäinen. Tällä kertaa suurin syy siihen oli vastustajaa heikompi heittopeli.

- Heitimme 12 vapaaheittoa ohi, esimerkiksi siinä oli se ero. Olen kuitenkin tyytyväinen joukkueen esitykseen, ilme oli parantunut selkeästi aiemmasta, vierasvalmentaja Ilpo Rantanen summasi.

- Vähän hengetöntä oli välillä, mutta voitto tuli, ja se on aina pääasia, totesi puolestaan Katajan kakkosluotsi Antti Hurri.

Katajan parhaat olivat Marc Axton (24/10) ja Petri Virtanen (20/1).

Korihaiden kaikki kaikessa olivat vuorostaan jenkkipelaajat Ed Nelson (27/11) ja Ben Perkins (21/9).  

Honkakin joutui uurastamaan

Myös Espoon Honka oli tiukoilla ennakolta selkeästi heikompaa joukkuetta vastaan. Korisliigan pisteet irtosivat Vantaan Pussihukilta nihkeällä 84-76 (44-38)-vierasvoitolla.

Vaisussa kohtaamisessa ei suuremmin koripallon hienouksilla herkuteltu. Ainakin Hongan liike parketilla oli kaukana parhaista päivistä. Viimeisellä kymmenminuuttisella espoolaiset väänsivät kuitenkin voiton itselleen. Pussihukat voitti levypallot 42-34, mutta heittopelissä jäi
paljon parannettavaa.

- Hongan rutiinitason omaava joukkue rankaisee tylysti ne muutamat pehmeästi pelatut hetket. Olen kuitenkin tappiosta huolimatta iloinen joukkueeni taistelevasta yleisilmeestä, Pussihukkien valmentaja Antti Papinaho tuumasi.

Espoolaisten ykkönen oli saldon 28/14 haalinut Matt Williams. Pussihukkien onnistujia olivat Panu Majala (17/10) ja Elias Kajander (18/3).

ToPo heräsi puoliajalla

ToPo otti lauantaina Korisliiga-pisteet sarjanousija Team Componentalta. Loppunumerot Töölön Kisahallissa olivat 80-71.

Puoliajalle lähdettiin yllättävissä lukemissa 30-41. Tauolla joukkue heräsi taistelemaan ja paineli jo seuraavalla kymmenminuuttisella johtoon.

Alex Wesby oli helsinkiläisten ykkönen kirjauttamalla tilastoihin saldon 23/12. Vierailijan selkeästi näkyvin pelaaja oli vuorostaan Chris Davis (23/4). 

(STT)



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 13:28 Korisliiga

LoKoKo Bisons ry:lle varoitus

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

Näytä lisää vastaavia