Korihait selätti Nokian tiukassa väännössä – Kauhajoelle vierasvoitto Katajasta

2.3.2024 20:20 Miesten Korisliigassa pelattiin kaksi ylemmän jatkosarjan ottelua, joissa voittajiksi nousivat Korihait ja Kauhajoki.

Mikael Aalto (#50) ja Jalen Jackson (#40) pistivät palloa pussiin Korihaiden kotivoitossa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

BC Nokia vieraili Uudessakaupungissa, jossa kotijoukkue Korihait sai yllätettyä itseään paremmin sijoittuneet vieraat. Korihait pääsi johtoon toisen neljänneksen puolessavälissä eikä päästänyt sen jälkeen enää Nokia rinnalle, vaikka lähellä kävikin. Voitto tuli lopulta tiukoin luvuin 94–91.

Nokia on miesten Korisliigan sarjataulukossa parhaillaan toisena, mutta Korihait hengittää niskaan sijalla kolme.

Ottelun kovimmat pistesaldot olivat Nokian Both Gachin 21 ja Korihaiden Wesley Person Jr:n 20, mutta huomiota herättävän monipuolisesti pelasi voittajien laituri Jalen Jackson. Hänelle merkittiin 18 pistettä, seitsemän levypalloa ja yhdeksän syöttöä. Hyvin pärjäsi myös Mikael Aalto 12 pisteellä ja neljällä levypallolla.

– Meillä oli vaikea lähtö tähän kalenterivuoteen, ja alkoi vähän surettaa, kun ei tullut tammikuussa oikein voittoja. Ei tämä ole pelkkää ruusuilla tanssimista. Mutta keräsimme itsemme, ja nyt pelaaminen yhdessä on taas todella hauskaa. Voitot tällaista Nokian kaltaista hyvää joukkuetta vastaan ovat usein todella pienistä yksityiskohdista kiinni, Aalto kommentoi Ruudun haastattelussa.

Ottelutilastot

Illan toisessa ylemmän jatkosarjan ottelussa Kataja Basket otti Joensuuhun vastaan Kauhajoen ja joutuikin nöyrtymään vieraiden käsittelyssä luvuin 84–92. Joukkueet ovat taulukossa parhaillaan tasapisteissä, sijoilla kuusi ja neljä.

Voittajien puolella pistetehdasta pyörittivät etunenässä Topias Palmi 17:llä ja suhteellisen tuore vahvistus Junior Madut 24:llä.

– Olen lähinnä tyytyväinen, että saimme vierasvoiton kuuden tunnin bussimatkan jälkeen. Olen parissa viikossani täällä päässyt pikkuhiljaa paremmin sisään joukkueeseen ja pelityyliin ja uskon täysin, että pystymme menemään tällä kaudella päätyyn asti, Madut totesi Ruudulla.

Isännillä vahvoja lenkkejä olivat Elijah Lufile 18 pisteellä ja viidellä levypallolla, Henri Permanto 15 pisteellä ja viidellä levypallolla sekä Tuomas Hirvonen kymmenellä pisteellä ja yhdeksällä syötöllä.

Ottelutilastot

 
11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

Näytä lisää vastaavia